Na stworzenie idealnego systemu podróżowania po GZM trzeba około 10 lat - takie przekonanie wyraził w Radiu eM Grzegorz Kwitek, odpowiedzialny w zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za transport publiczny. Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.09).
Jak wyjaśnił Grzegorz Kwitek, celem GZM jest zbudowanie takiego idealnego systemu, w którym będzie zarówno szybka kolej Metropolitalna, poruszająca się po niezależnych torach, jak i ekologiczne autobusy, trolejbusy i tramwaje, aż po obsługę odcinków najbliższych miejscom zamieszkania pasażerów, którzy będą mogli pokonywać je np. na wypożyczanych rowerach. Obecnie GZM zlecił wykonanie wstępnego studium wykonalności dotyczącego budowy Kolei Metropolitalnej.
Opracowywany jest też tzw. plan zrównoważonej mobilności miejskiej, który ma dać odpowiedź na pytanie m.in. jak projektować miasta, nowe osiedla, aby komunikacja była jak najsprawniejsza.
Członek Zarządu GZM zauważył też, że pandemia przyniosła wyraźny spadek liczby pasażerów w środkach transportu zbiorowego. Od czerwca obserwowany jest powolny powrót do normalności. Jak powiedział, aby obsłużyć wzmożony ruch po rozpoczęciu roku szkolnego, a w warunkach rygorów sanitarnych, władze metropolii poprosiły miasta o przygotowanie informacji, gdzie mogą być przepełnione autobusy. Pracownicy Zarządu Transportu Metropolitalnego są też codziennie w terenie i obserwują sytuację – powiedział Grzegorz Kwitek. Od 1 września do dziś uruchomiono kilkadziesiąt dodatkowych kursów, aby dowieźć dzieci do szkół.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.