Abp Wiktor Skworc do Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939": pielęgnujecie pamięć o swych ojcach
Zdjęcie archiwalne. Policja w czasie Eucharystii w int. Rodziny Policyjnej 1939. Katowice, 28.09.2015. Katedra Chrystusa Króla ks. Sebastian Kreczmański /Foto Gość

Abp Wiktor Skworc do Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939": pielęgnujecie pamięć o swych ojcach

Brak komentarzy: 0

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/ Justyna Stolfik-Binda / Radio eM/ KAI

publikacja 11.09.2020 15:36

W intencji Ojczyzny, zabitych podczas II wojny światowej funkcjonariuszy policji oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" modlono się dziś w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wiktor Skworc. W homilii metropolita katowicki nawiązał do minionej niedawno 81. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Wskazał, że ofiarami zbrodniczych działań wojennych stali się również funkcjonariusze Policji. - Ludzie, którzy ochraniali ład prawny i społeczny II Rzeczypospolitej - mówił arcybiskup. Byli wśród nich legioniści, powstańcy wielkopolscy i śląscy oraz ochotnicy zwycięskiej wojny bolszewicko-polskiej z 1920 roku.

Hierarcha przypomniał. że ponad 12 tys. policjantów znalazło się wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej, a ich prochy spoczywają na cmentarzach wojennych w Miednoje, Bykowni k/ Kijowa czy w zbiorowej mogile na Cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim oraz w innych miejscach, które być może nie zostały jeszcze odkryte. - II wojna światowa pochłonęła ponad 72 miliony osób, z czego ponad jedną trzecią stanowili żołnierze - podkreślał dodając, że większość ofiar to ludność cywilna.

Metropolita w homilii podziękował też członkom Stowarzyszenia za pamięć o zamordowanych policjantach:

Abp Skworc wskazywał, że Kościół modli się nieustannie o pokój, a kolejni papieże apelują o zachowanie pokoju i o nim pouczają. Przypomniał tu encyklikę papieża Jana XXIII-go Pacem in terris. - Znajdujemy w niej m.in. aktualne stwierdzenie, że pokój nie jest stanem relacji pomiędzy państwami, lecz jest właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, aż po najbardziej intymne sfery każdej osoby - zaznaczał arcybiskup.

Przypomniał, że papież Paweł VI, ustanowił światowy dzień 1 stycznia, dniem pokoju. Z tej okazji kolejni papieże wydają orędzia. Papież Franciszek – na dzień 1 stycznia 2019 r. wydał orędzie, mówiące o pokoju jako drodze nadziei. Zaznaczył w nim, że pokój jest dobrem cennym, a nadzieja oznacza, że nie można go budować na strachu przed wzajemnym zniszczeniem lub na groźbie całkowitej zagłady - hierarcha odniósł się do tego orędzia.

- Słowo pokój wraca w tych latach i dniach z nową mocą; powtarzane jest przez wielu na świecie. Wielu spośród nas dostrzega realne zagrożenie pokoju, wzmocnione geograficzną bliskością ognisk wojny i historyczną pamięcią związaną z datą 17 września 1939r. - mówił metropolita wskazując, że "zagrożeniem pokoju jest broń (...) ukierunkowana na prowadzenie wojny."

W homilii nawiązał też do sprawy otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i użycia broni chemicznej.

- Kościół nieustannie naucza, że pokój jest możliwy a fundamentem ma być – jak poucza papież Franciszek : „dążenie do prawdziwego braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga, braterstwa realizowanego w dialogu i wzajemnym zaufaniu” - podkreślał abp Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katowickiej katedrze sprawowanej w intencji Ojczyzny, zabitych podczas II wojny światowej funkcjonariuszy policji oraz członków stowarzyszenia. W liturgii uczestniczyli księża z kurii meropolitalnej i instytucji archidiecezjalnych. Modlono się także za zmarłego kard. Mariana Jaworskiego.

Po zakończonej Eucharystii arcybiskup Skworc otrzymał odznaczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939".

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.