W Polsce na tego rodzaju nowotwory choruje 150 tys. pacjentów. Proste badanie pozwala często na wczesne wykrycie choroby.
Co roku w Polsce diagnozę potwierdzającą nowotwór krwi otrzymuje około 6 tys. osób. Co więcej w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na te choroby wzrosła dwukrotnie i według prognoz będzie rosnąć nadal. Najczęściej chorują osoby w przedziale wiekowym 50–79 lat, ale również są to dzieci i młodzież. Im szybciej wykryjemy chorobę, tym skuteczniejsze będzie leczenie - informuje Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Diagnostyka nowotworów krwi jest trudna, bo pierwsze objawy tego rodzaju schorzeń są bardzo podobne do objawów zwykłego przemęczenia czy infekcji przeziębieniowej. Wiele jednak może wykazać podstawowe badanie morfologii krwi. Dlatego warto robić je systematycznie, np raz na rok.
Z badań społecznych wynika, że 83 proc. Polaków wie, że morfologię należy wykonywać raz w roku, ale aż 43 proc. tego badania nie robi. Jeszcze do 1996 r., gdy morfologia była wykonywana w ramach badań medycyny pracy, na jej podstawie diagnozowano 20 proc. nowotworów krwi. Dziś taką drogą wykrywa się tylko 2 proc. tych schorzeń.