"Czy zdajemy w pełni sobie sprawę z tego, co się w sierpniu i kolejnych miesiącach pamiętnego, 1920 roku, wydarzyło na naszych ziemiach?" - pyta bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Bp Romuald Kamiński przytacza ponadto bogaty program obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.
Rozpoczną się one 13 sierpnia uroczystą Mszą św. o godz. 18 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w kościele Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, w miejscu, z którego (po odprawieniu Mszy św.) wyruszyły na front oddziały młodzieży akademickiej i gimnazjaliści wraz z ks. Ignacym Skorupką.
14 sierpnia odprawiona zostanie Msza św. polowa o godz. 17 przy pomniku w Wólce Radzymińskiej (gmina Nieporęt), w miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej. Mszy św. będzie przewodniczył i kazanie wygłosi biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Tego samego dnia zaplanowano też modlitwę i złożenie wieńców o godz. 21 w Ossowie, przy krzyżu ustawionym w miejscu śmierci ks. Skorupki.
Uroczystości centralne zaplanowane są na 15 sierpnia. Po modlitwach porannych przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki i złożeniu wieńców uroczystej Mszy św. o godz. 9.30 przy kaplicy w Ossowie będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który również ukoronuje Obraz Matki Bożej w tej kaplicy i odmówi akt zawierzenia Maryi.
Tego samego dnia w Radzyminie o godz. 17, na cmentarzu, gdzie pochowani są oficerowie i żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej, Mszy św. przewodniczyć będzie i okolicznościowe kazanie wygłosi abp Wojciech Polak, prymas Polski.
W niedzielę, 16 sierpnia w Radzyminie, w parafii Św. Jana Pawła II, podczas Mszy św. o godz. 12 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie figury Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski
Kilkudniowe dziękczynienie zakończy się 17 sierpnia w Mińsku Mazowieckim, w parafii Narodzenia NMP. Uroczystej Mszy św. o godz. 18 będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a okolicznościowe kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk. To tutaj po zwycięskiej batalii zatrzymał się ze swoimi oddziałami gen. Józef Haller, aby podziękować Bogu za otrzymane łaski i za zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła być nazywana Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 roku. Przewodniczyli wtedy uroczystościom kard. Józef Glemp, prymas Polski, i pierwszy ordynariusz naszej diecezji bp Kazimierz Romaniuk.
"Umiłowani Siostry i Bracia. Niech nasze serca będą pełne wdzięczności wobec niezmierzonej hojności Boga w Trójce Świętej Jedynego i Matki Zbawiciela. Tak jak przed stu laty wzywaliśmy orędownictwa św. Andrzeja Boboli, bł. Władysława z Gielniowa, tak i dzisiaj - wzbogaceni o nowych świętych i błogosławionych Patronów; szczególnie św. Jana Pawła II i św. Faustynę - wypraszajmy potrzebne łaski dla nas samych i umiłowanej Ojczyzny" - prosi ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.