Od lipca działa Centrum Wsparcia Środowiskowego - dla osób w różnych kryzysach, pogubionych, załamanych.
W zespole są psychoterapeuci, specjalista doradztwa zawodowego, księża i osoby posługujące modlitwą wstawienniczą. - Centrum jest urealnieniem pragnień wielu osób, które modliły się i nosiły w sercu wezwanie do pomocy ludziom pogubionym, zniechęconym, przeżywającym załamania, życiowe kryzysy w różnych wymiarach. Chcemy, żeby pomoc tutaj była integralna i kompetentna; obejmowała całego człowieka, czyli ducha, psychikę i ciało. Bo zwykle jest tak, że w jednym miejscu otrzymujemy poradę, w innym modlitwę, a jeszcze innym terapię - wyjaśnia ks. Artur Sepioło, prezes Fundacji Betlehem - Dom Chleba, w ramach której działa ten ośrodek.
W przyszłości planowane jest wsparcie w ramach poradnictwa rodzinnego, trenera osobistego rozwoju czy warsztatów np. asertywności i komunikacji. Na razie Centrum proponuje pomoc on-line. Konsultacje odbywają się w formie trzech darmowych sesji trwających po 50 minut. Pomoc skierowana jest do osób dorosłych, głównie mieszkańców Gliwic.
- Ośrodek ma nieść pomoc osobom w szeroko rozumianym kryzysie - mówi Piotr Machula, który jest psychoterapeutą i teologiem. - Ludzie boją się stygmatyzowania, kiedy mają skorzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Chcemy to przełamać. Pokazać, że zgłoszenie się do nas nie musi od razu oznaczać długoterminowej terapii. Czasem wystarczy rozmowa, nazwanie czegoś, wsparcie, które daje nadzieję, że można coś z tą trudną sytuacją zrobić, że nie jesteśmy z tym sami. Możemy poczuć się odciążeni i już to jest pomocne. Czasem nasze wsparcie może polegać na tym, że pokażemy, gdzie szukać pomocy. Mamy przygotowaną bazę różnych ośrodków i instytucji. A innym razem będzie to dłuższa terapia indywidualna albo warsztaty grupowe - wyjaśnia.
Od września planowane jest przejście na funkcjonowanie stacjonarne. Centrum Wsparcia Środowiskowego mieści się w Gliwicach Łabędach przy ul. Wolności 1.
Osoby, które chcą skorzystać z pomocy mogą kontaktować się poprzez e-mail: betlehem@betlehem.pl lub tel. 32/ 733 74 00 albo bezpośrednio z wybranym specjalistą. Wszystkie informacje i kontakty dostępne są na stronie internetowej: www.betlehem.pl.