3 czerwca Kościół katolicki czci ugandyjskich męczenników, świętych Karola Lwangę i Towarzyszy. Byli dworzanami króla Mwangi II, który wydał wyrok na 45 chrześcijan - ci zginęli w Namugongo 3 czerwca 1886 r. W magazynie misyjnym przenosimy się do Munyonyo nad Jeziorem Wiktorii, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium męczenników prowadzone przez franciszkanów konwentualnych z Prowincji Krakowskiej.
Zanim przeniesiemy się do Ugandy, spotkanie z Krzysztofem Błażycą - dziennikarzem "Gościa Niedzielnego", który opowiada o swojej fascynacji historią Karola Lwangi i towarzyszy. Dziennikarz opowiada też o rzeczywistości, w jakiej żyją Ugandyjczycy, szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa.
Sanktuarium Męczenników z Ugandy w Kampala Munyonyo - tam przenosimy się w magazynie misyjnym. O historii tego miejsca opowiadają franciszkanie konwentualni z prowincji krakowskiej: brat Marcin, brat Wojciech oraz brat Piotr.
W Munyonyo pracują franciszkanie z prowincji krakowskiejJak wygląda kult męczenników w sanktuarium w Munyonyo?
Jak pracuje się w Munyonyo? - mówi brat Wojciech "Kaggwa" Szymczak.
Posąg męczennika z UgandyW audycji wykorzystano kompozycje: ojca Deogratiasa Mugabo, wykonane przez Cherubim Chamber Chorale, skomponowane na Jubileusz SECAM (konferencja biskupów Afryki i Madagskaru), jaki miał miejsce w Munuonyo w lipcu 2019. Więcej o sanktuarium w Munyonyo można poczytać na stronach: https://www.facebook.com/pg/munyonyo/photos/?ref=page_internal oraz http://www.munyonyo-shrine.ug/ .
Kult męczenników w Ugandzie jest bardzo żywyZ ewangelią docierają na krańce świata... Mowa o misjonarzach. To oni są bohaterami tej audycji. Biskupi, kapłani, zakonnicy i siostry zakonne, a także osoby świeckie i całe rodziny – opowiadają o swojej misji, codzienności, troskach i radościach, niejednokrotnie prosząc o modlitwę i wsparcie.