107,6 FM

Jaskółka u Matki

Łowicka Piesza Pielgrzymka zakończyła swoją wędrówkę u stóp Pani Jasnogórskiej. Delegację pieszych pielgrzymów oraz wiernych, którzy dołączyli do nich autokarami, powitał w sanktuarium o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Mimo padającego deszczu pielgrzymi z Łowicza trzykrotnie padali na twarz przed szczytem jasnogórskim.

– W tym szczególnym roku po raz 365. Pielgrzymka Łowicka przybyła na Jasną Górę. Jesteście jak jaskółka, która zwiastuje wiosnę – mówił o. Samuel. – W tym roku myślę, że warto was też porównać do gołębicy. Kiedy Noe wypuszczał najpierw kruka, a potem gołębicę, ona przyniosła zielony listek, co zwiastowało, że wody potopu opadają. Mam nadzieję, że wy przychodzicie, aby nam zwiastować, że to, o co prosiliście, o ustanie pandemii, o potrzebne łaski nie tylko dla waszego lokalnego Kościoła, ale dla całej naszej ojczyzny, przez trud, gorliwą modlitwę i pokutny charakter tej pielgrzymki, którą odbyliście, że to wszystko zostanie nam dane – mówił na powitanie przeor.   

Zgodnie z tradycją pątnicy przybyli na Jasną Górę w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Na strudzonych pątników czekał bp Józef Zawitkowski, który dla przybyłych odprawił Mszę św. w kaplicy Matki Bożej. – Łowiczanie kochani, nie powinienem dziś mówić kazania. Wy jesteście głośnym krzykiem, jak ja was za to kocham! – mówił na początku Mszy św.

– Matko Boska Częstochowska, jaskółki przyleciały! 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka przyszła do Ciebie, ale taka smutna, szara, w maskach, podziabana, bez tańców, bez śpiewów, rozżalona, ale przyszła. Matko Boska powiedz sama, czy jest naród jaki, co by kochał Cię, Królowo, tak jak my, Księżaki? – mówił w pierwszych wersach homilii bp Zawitkowski.

Kaznodzieja przypomniał ważne wydarzenia związane z pielgrzymowaniem, m.in. fakt, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto. Kaznodzieja podkreślił, że tak jak lata temu, tak i w tym roku "wiara mocniejszą jest od epidemii”.

Warto przypomnieć, że Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy