Należycie – do pokolenia semper fidelis, czyli zawsze wiernych - mówił abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Małżeńskich Jubilatów. Wydarzenie rokrocznie wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny.
Na początku homilii abp Skworc przypomniał intencję mszy świętej. - Dziś świętujemy małżeńskie jubileusze i dziękujemy za małżonków, którzy zaprosili do swego związku samego Zbawiciela, aby im towarzyszył, prowadził i wspierał - mówił. Dodał, że liturgia ta rozpoczyna tegoroczne obchody Metropolitalnego Święta Rodziny. W tym roku Święto - ze względu na pandemię koronawirusa - odbywa się w okrojonej formule.
Hasło przewodnie tegorocznego świętowania to: „Rodzina przestrzenią spotkania”, które metropolita nazwał proroczym. Podkreślał, że rodzina stała się taką przestrzenią "zwłaszcza w okresie izolacji, kwarantanny, społecznego dystansu i innych nadzwyczajnych działań, wskazywanych, jako droga wyjścia z epidemiologicznego kryzysu."
Archidiecezjalne Święto Jubileuszy Małżeńskich Krzysztof Gawor/Foto GośćW homilii arcybiskup nawiązał też do ewangelicznego obrazu nawiedzenia Elżbiety przez Maryję (Łk 1,39-56). - Weselenie się z powodu radości spotkania jest w pewnym sensie wzorem i symbolem wszelkiej innej komunikacji, której uczymy się jeszcze przed przyjściem na świat. Łono matki, które nas gości było pierwszą "szkołą" przekazu, na którą składa się słuchanie i kontakt cielesny, gdzie zaczynamy zapoznawać się ze światem zewnętrznym, w środowisku bezpiecznym, przy uspokajającym dźwięku bicia serca matki - wskazywał.
Dalej hierarcha mówił o tym, że po przyjściu na świat jesteśmy w pewnym sensie w "łonie", jakim jest rodzina. Jest to dom, czyli "miejsce, gdzie człowiek uczy się pierwszego słowa". Przypomniał, że w rodzinie uczymy się mówić w "języku ojczystym", to znaczy w języku naszych przodków. - Nie najważniejszą jest rzeczą czy używamy języka literackiego, czy gwary; czy „godomy” po polsku czy po śląsku; najważniejsze by to był język miłości, budujący więzi i bliskość - podkreślał abp Skworc.
Wskazywał, że ważne, by była to prawdziwa komunikacja, "czyli przekaz z pokolenia na pokolenie nie tylko informacji, ale i wartości budujących wspólnotę!"
- Doświadczenie uczy, że nie ma spotkania bez komunikacji - uświadamiał metropolita dodając, że to rodzina jest szkołą komunikacji. Małżonków - jubilatów nazwał "nauczycielami i mistrzami komunikacji" względem swoich dzieci i wnuków. - W rodzinie istnieje zdolność, aby nawzajem się objąć, wspierać, towarzyszyć sobie nawzajem, odczytać spojrzenia i milczenie, wspólnie się śmiać i płakać, co pozwala nam zrozumieć czym jest naprawdę komunikacja: odkrywanie więzi i budowanie bliskości - podkreślał.
Zachęcił, by małżonkowie przekazywali młodym, żeby ze sobą rozmawiali. Bolesnym nazwał brak dialogu miedzy rodzicami i dziećmi, czy między rodzeństwem, w rodzinie. - Te wszystkie trudne sytuacje może rozbroić słowo: wybacz, przepraszam i uśmiech. To także podstawowy, uprzedzający słowo sposób komunikacji - zaproponował.
Wskazał, że rodzina jest również miejscem, w którym mieszkając razem, doświadczamy ograniczeń własnych oraz osób bliskich, małych i wielkich problemów współżycia, czy współpracy.
- W poczuciu realizmu stwierdzamy, że trudno o rodzinę idealną - uświadamiał dodając, że nie wolno nam bać się niedoskonałości, kruchości, a nawet konfliktów. Zachęcał do rozwiązywania ich w sposób konstruktywny. Arcybiskup rodzinę nazwał też szkołą przebaczenia.
Zwracając się do zgromadzonych w katedrze Jubilatów Małżeńskich, jak i tych, którzy łączyli się w transmisji radiowej, czy internetowej mówił:
Przypomniał, że do komunikacji należy również milczenie i słuchanie. Zachęcił Jubilatów do słuchania Słowa i życia Eucharystią. - Kościół się modli z wami i za was! Gratuluje wam jubileuszy. A to zawsze szczególny czas łaski! Niech Bóg – przez Chrystusa w Duchu Świętym – obdarzy was nimi obficie - życzył Jubilatom metropolita katowicki.
Abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji Małżeńskich Jubilatów. Liturgia była transmitowana w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie. Wydarzenie rokrocznie wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny, którego tegoroczna - 13. edycja - odbywa się w okrojonej formule. To ze względu na pandemię koronawirusa.