Msza święta w intencji osób przeżywających w tym roku jubileusze małżeńskie będzie sprawowana w archikatedrze w najbliższą niedzielę 24 maja o godz. 12 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.
Z uwagi na obowiązujące zasady i warunki sanitarne odbędzie się ona bez udziału jubilatów. „Połączy nas za to duchowo-modlitewna więź. Serdecznie więc zapraszam Szanownych Małżonków, ich rodziny i przyjaciół do duchowego udziału w eucharystycznym dziękczynieniu za pośrednictwem Radia eM i łącza internetowego” - napisał abp Skworc w komunikacie przesłanym do parafii.
Zwrócił uwagę, że obecna sytuacja epidemiologiczna zmieniła całkowicie nasze codzienne życie i pokrzyżowała wiele planów duszpasterskich. „Nowa normalność” każe szukać nowych rozwiązań, dzięki którym choć po części będzie można zrealizować zaplanowane wydarzenia i odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości.
Metropolita katowicki poinformował też, że z powodu epidemii w tym roku odwołane zostało Metropolitalne Święto Rodziny (MŚR). Abp Skworc zaznaczył jednak, że chociaż z oczywistych powodów konieczna była rezygnacja z organizacji m.in. publicznych spotkań, konferencji i koncertów, to nadal istnieje możliwość odkrywania istoty i przesłania tego święta w przestrzeni naszych rodzin, którą w dobie pandemii powinny dopełniać nade wszystko życzliwe relacje i wzajemne wsparcie. „W czasie zagrożenia zdrowia i życia to właśnie rodzina przejmuje wiele funkcji i zadań, które na co dzień realizują instytucje, współodpowiedzialne za jej właściwy rozwój” - zaakcentował. Zacytował fragment listu intencyjnego, dotyczącego tegorocznych obchodów MŚR, który podpisała także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, koordynująca organizację rodzinnego świętowania: „W rodzinie spotykają się pokolenia, wymienia się doświadczenia, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Spotkanie to nawiązywanie relacji, to wzajemnie ubogacanie się i wspieranie”.
Metropolita katowicki napisał, że ponieważ zmieniło się w ostatnich miesiącach nasze życie, to rodziny z dnia na dzień przejęły od szkoły zadanie kształcenia, a mieszkania stały się dla wielu miejscem zdalnego wykonywania pracy. „Doświadczamy, jak pojemne są nasze nawet małe mieszkania w dużych blokach, gdzie na czterdziestu kilku metrach kwadratowych mieści się żłobek i szkoła, hotel i restauracja, plac zabaw, a nawet domowa kaplica. To dowód na to, że nie tyle mieszkanie, ile rodzina pozostaje fundamentalną przestrzenią spotkania z drugim człowiekiem i miejscem tworzenia wspólnoty z bliskimi, w tym z Emmanuelem - Bogiem z nami” - zaznaczył.