Opatrzność przez całe życie przygotowywała Jana Pawła II - powiedział Radiu eM o. Maciej Zięba OP w dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zwrócił uwagę, że polskość była nauczycielką papieża.
Jak wyjaśnił dominikanin, Jan Paweł II kochał polską literaturę i historię i był w niej zatopiony. Sam podkreślał, że przychodząc na świat w 1920 roku, kiedy nawała bolszewicka zagrażała odrodzonej Polsce, zaciągnął dług wobec rzeszy ludzi, którzy dla ratowania ojczyzny oddali wtedy życie.
O. Maciej Zięba zauważył, że Amerykanie określają Jana Pawła II papieżem wolności. Przypomniał, że niósł on przesłanie wolności nie tylko Polsce, ale także innym krajom, takim jak: Argentyna, Chile, Paragwaj, Haiti, Nikaragua. Był też autorem teologii wyzwolenia, ale nie tej opartej na marksizmie, która głosiła walkę "przeciw", lecz takiej, która opierała się na solidarności z ubogimi i prześladowanymi, a także pomiędzy nimi. Orędzie godności, które papież przywiózł do Polski podczas pierwszej pielgrzymki, zrodziło powstanie "Solidarności".
Gość "Rozmowy poranka" Radia eM przypomniał szereg wydarzeń i papieskich decyzji świadczących o tym, z jaką determinacją św. Jan Paweł II podejmował walkę z pedofilią w Kościele - m.in. w latach '90 ub. wieku w USA i Irlandii. Jako szczególnie ważny przytoczył kwiecień 2001 roku, kiedy papież w swoim dekrecie nakazał zero tolerancji w całym Kościele.
Cała "Rozmowa poranka":
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.