107,6 FM

Prezydenci miast górniczych otworzą przedszkola i żłobki najwcześniej 25 maja

Niektóre śląskie samorządy już zmieniły swoje wcześniejsze decyzje w tej sprawie - m.in. Gliwice, Pyskowice i Tarnowskie Góry.

W kontekście rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem w regionie, zdalnie obradowali w środę prezydenci miast z województwa śląskiego, należących do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, na terenie których funkcjonują kopalnie. To największa regionalna organizacja samorządu lokalnego w Polsce zrzeszająca 140 jednostek samorządu, w tym wszystkie 19 miast województwa na prawach powiatu.

Trudna sytuacja epidemiczna w woj. śląskim, szczególnie w miastach, w których działają kopalnie, zdaniem samorządowców sprawia, że powrót do normalności w zakresie funkcjonowania żłobków, przedszkoli i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i oświatowych, nie będzie ani szybki, ani prosty.

ŚZGiP wskazuje, że z jednej strony samorządy mają swobodę w decyzjach o otwarciu żłobków i przedszkoli, z drugiej - muszą wdrożyć nowy system korzystania z takiej opieki, uzgadniając jego ramy działania z kierownictwami placówek i rodzicami dzieci. Do tego dochodzi skala epidemii, która w każdej gminie jest inna.

Prezydenci miast górniczych uzgodnili m.in., że otwarcie placówek opiekuńczych w ich sytuacji będzie możliwe najwcześniej ok. 25 maja. Będzie też ściśle powiązane z komunikatami sanepidu. Zadeklarowali, że będą w tej sprawie ze sobą w bieżącym kontakcie.

- Najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców, ich rodziców, ale też pracowników przedszkoli i żłobków. Tym kierujemy się w pierwszej kolejności podejmując decyzje. Tym samym będziemy się też kierować w odniesieniu do placówek oświatowych - zadeklarował prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski zwrócił uwagę, że w tej sytuacji niezbędne może okazać się wydłużenie okresu wypłacania zasiłków opiekuńczych z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jak zaznaczył, to rozwiązanie może mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia aktualnej sytuacji w regionie.

-Ze względu na skalę epidemii nasz region w działaniach podejmowanych przez rząd powinien być traktowany wyjątkowo. Wiele placówek w naszych miastach pozostanie zamkniętych dłużej niż w innych częściach kraju - podkreślił Lewandowski. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że jeśli sytuacja w miastach górniczych nie poprawi się, Związek przygotuje w tej sprawie stanowisko.

Niektóre samorządy już wydały komunikaty o zmianie swoich wcześniejszych decyzji w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli, mimo podejmowania w ostatnich dniach wielu działań mających to umożliwić. W Gliwicach, Pyskowicach i Tarnowskich Górach placówki te pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja. Dalsze decyzje będą zależały od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie.

Już wcześniej decyzje o zamknięciu przedszkoli do 24 maja podjęły m.in. władze Miasteczka Śląskiego, Sośnicowic czy Świerklańca. W Kaletach już na początku maja zdecydowano, że przedszkola pozostaną zamknięte do końca tego miesiąca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy