Dzisiaj [13 maja] 25. rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu obchodzi biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Z tej okazji abp Wiktor Skworc odprawił mszę św. w intencji wszystkich kapłanów archidiecezji katowickiej, którzy w roku 1995 otrzymali sakrament święceń. Wówczas święcenia przyjęło 36 księży.
Abp Wiktor Skworc w homilii nawiązał do ewangelicznego obrazu krzewu winnego i latorośli traktując go jako obraz zjednoczenia uczniów (kapłanów) z Chrystusem.
Metropolita katowicki przypomniał, że zjednoczenie z Chrystusem Najwyższym Kapłanem jest warunkiem koniecznym każdego kapłańskiego działania. - Bez tej duchowej więzi z Chrystusem misja kapłana jest pozbawiona fundamentu. Bez niej, nasza aktywność jako kapłanów, staje się tylko ludzkim działaniem pozbawionym możliwości przynoszenia trwałego owocu - wskazywał w homilii.
Podkreślał, że kapłańskim zadaniem jako latorośli jest "trwać w jedności z winnym krzewem, którym jest Chrystus." - Trwanie w winnym krzewie, którym jest Chrystus jest jednak rzeczywistością dynamiczną i oznacza pobieranie i działanie - wskazywał.
Arcybiskup podkreślał, że trwanie w Chrystusie, oznacza trwanie w „Jego miłości” (por. J 15,9), miłości, jaką On ma ku nam. - Latorośl, która nie trwa w winnym krzewie, usycha, nie przynosi owocu i zostaje wówczas odcięta i w ogień wyrzucona – nie nadaje się już do niczego - uświadamiał.
Metropolita zaznaczył, że nie chodzi jednak tylko o trwanie w stanie zapoczątkowanym na Chrzcie św., czy też u początku kapłańskiej drogi. Chodzi raczej o wzrastanie „ku Głowie” – upodabnianie się do Latorośli, czyli naszego Pana Jezusa Chrystusa; do stwierdzenie, żyję już nie ja, żyje we mnie Chrystus.
Ewangelię biskup nazwał "rodzajem obcinania zeschłych pędów". - Ona uderza w chciwość – w mamonę i jej satelitów: ciało wraz z jego pożądliwościami - we wszystko to, co powoduje, że poświęcamy się bezużytecznym projektom i ziemskim pragnieniom. Asceza wzmacnia zdrowe siły i wartości duchowe; kieruje nas ku prawdziwym wartościom i ukazuje zło pseudo-wartości - przekonywał.
Zwracając się do kapłanów-jubilatów abp Skworc przypomniał, że tego dnia, przed 25-ma laty, stali się oni szczególną własnością Chrystusa, zostali niejako ponownie – jeszcze mocniej – "wszczepieni w Niego, jako Jego latorośle – powołane, aby wydać obfity owoc kapłańskiego życia".
Jak przykład godny naśladowania wskazał postać świętego Brata Alberta, który służył Chrystusowi w ubogich. To patron dzisiejszych jubilatów. - Jestem przekonany, że po 25 latach posługi – żywicie te same pragnienia i naśladujcie brata Alberta niejako malując swoją posługą obraz Jezusa Chrystusa w myślach i sercach tych, do których zostaliście posłani jako prezbiterzy a jeden z was, jako biskup - mówił hierarcha.
Abp Wiktor Skworc każdemu z księży dziękował "za stałą i ofiarną posługę Ludowi Bożemu."
Dzisiaj [13 maja] 25. rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu obchodzi biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Z tej okazji abp Wiktor Skworc odprawił mszę św. w intencji wszystkich kapłanów archidiecezji katowickiej, którzy w roku 1995 otrzymali sakrament święceń. Wówczas święcenia przyjęło 36 księży.
Biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie w sakramentalnym małżeństwie Kazimierza Olszowskiego i Róży zd. Pawletko. Po maturze przez dwa lata studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach; potem wstąpił do WŚSD w Katowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 maja 1995 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez posługę Arcybiskupa Katowickiego Damiana Zimonia.
W roku 2014 otrzymał nominację na proboszcza parafii p.w. św. Antoniego w Rybniku. Od 1 stycznia 2018 r. pełnił także funkcję dziekana dekanatu Rybnik.
13 czerwca 2018 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym katowickim ze stolicą tytularną Roga. Święcenia biskupie przyjął 12 września 2018 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na dewizę biskupią wybrał słowa: „Ad gloriam Dei Patris” („Ku chwale Boga Ojca”).
13.06.2018 - Rybnik . Abp Wiktor Skworc w czasie Mszy Św. w rybnickiej bazylice św. Antoniego nowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, mianowanego przez papieża Franciszka. Został nim ks. dr Grzegorz Olszowski. Roman Koszowski /Foto GośćDodajmy, że dziś dziś przypada także 90 rocznica śmierci biskupa Arkadiusza Lisieckiego. Został biskupem w 1926 roku i rozpoczął posługę w archidiecezji katowickiej (tutaj czytaj więcej: 90. rocznica śmierci bp. Arkadiusza Lisieckiego).