107,6 FM

Pierwsze Komunie Święte w czasie pandemii - nowe instrukcje gliwickiej kurii

Sekcja Szkolno-Katechetyczna opublikowała wskazania dla dzieci, rodziców i parafii dotyczące przygotowania do sakramentu.

PARAFIA KANDYDATA DO SAKRAMENTÓW

7. Do czasu podjęcia przez władze państwowe nowych decyzji związanych z pandemią nie jest możliwe prowadzenie grupowych spotkań i katechez parafialnych oraz celebracji liturgicznych związanych z przekazywaniem znaków religijnych. Roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się decyzję o organizowaniu prób przed uroczystością pierwszokomunijną, z zachowaniem aktualnych przepisów prawa państwowego i diecezjalnego.

8. Zgodnie z instrukcją Biskupa Gliwickiego z dnia 21 kwietnia 2020 roku, termin pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej należy bezwzględnie przełożyć na okres po 31 sierpnia 2020 roku w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

9. Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej powinno być poprzedzone spowiedzią. Zgodnie z notą Penitencjarii Apostolskiej odnośnie do sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii (20.03.2020), podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Spowiedź należy poprowadzić z wielką cierpliwością i delikatnością. W obecnych okolicznościach sakrament pokuty ma być sprawowany tylko jeden raz.

10. Termin pierwszej spowiedzi dzieci oraz uroczystości pierwszokomunijnej ustala proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za przygotowanie dzieci oraz rodzicami dzieci. Przy ustalaniu tych terminów – jeśli pojawi się taka konieczność – dopuszcza się możliwość wzięcia pod uwagę także powszednich dni tygodnia (za wyjątkiem piątków).

11. Dopuszcza się także możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie oraz dla mniejszych grup (np. na kilku Mszach św. w daną niedzielę bądź też podczas kilku niedziel) z zachowaniem zasady zawartej w pkt. 8 oraz przepisów państwowych określających dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń o charakterze religijnym.

12. Duszpasterzy zachęca się, aby poprzez komunikatory społeczne pozostawali w stałym kontakcie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, służąc im pomocą w przybliżaniu tajemnicy sakramentów pokuty i Eucharystii.

13. Jeśli nie przemawiają za tym poważne racje, parafię własną dziecka uznaje się za miejsce uprzywilejowanego przygotowania i celebracji sakramentów pokuty i Eucharystii. Ostateczna decyzja spoczywa na proboszczu bądź administratorze parafii dziecka, który powinien wziąć pod uwagę argumenty rodziców, bądź opiekunów prawnych dziecka.

14. W zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej w Polsce, roztropności proboszczów bądź administratorów parafii pozostawia się organizację spotkań liturgicznych tzw. białego tygodnia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy