Izolacja, dystans, odpowiedzialność - powtarzamy te słowa niczym nowe przykazania. Dostosowujemy się do zasad zachowania w czasie pandemii. A co dzieje się w środku? Czego najbardziej nam brakuje? Jak wygląda życie duchowe? O tęsknocie za wspólnotą rozmawiamy z Krzysztofem Demczukiem - liderem wspólnoty Metanoia oraz Barbarą Grudzień i Joanną Mazurek.
- Czego uczy czas rezygnacji? Krzysztof Demczuk podkreśla, że to czas pragnienia Boga i odwrócenia się od konsumpcjonizmu, który dotyka także Kościół. - Zamiast pytać, co mogę dostać, pytamy co możemy dać.
Jest jednak ryzyko, że jeżeli nie rozumiemy wspólnoty jako przymierza, to możemy uwierzyć, że wystarczy podłączyć się do internetowego nabożeństwa. -Wyjdziemy z tego doświadczenia silniejsi jeśli zrozumiemy proroczy aspekt Ekklesia, poczujemy potrzebę Koinoni i zrozumiemy, że Oikos jest miejscem spotkania z Bogiem - podkreśla lider Metanoi. W rozmowie oczywiście wyjaśnia biblijne terminy :)
Strefa Zero / MetanoiaBrakuje spotkań, bycia razem, nie możemy realizować wcześniejszych planów. W tej części audycji rozmawiamy o decyzji przesunięcia konferencji Strefa Zero na sierpień. Krzysztof Demczuk, lider i terapeuta, mówi też o konieczności bycia gotowym do pomagania innym. - Przeżywamy czas kryzysu, dla wielu bardzo trudny czas, będzie wymagał wrażliwości na sytuację ludzi wokół nas.
spotkania on-line/ MetanoiaAsia Mazurek i Basia Grudzień ze wspólnoty Metanoia mówią o tęsknocie za wspólnotą i docenianiu prostych spraw. - Mamy spotkania on-line, razem modlimy się i słuchamy nauczań... ale zauważmy ryzyko jakie niesie izolacja. Nie można odpuszczać, przeczekać, aż to minie. Pytamy, co to znaczy być dziś w relacji, co znaczy być we wspólnocie?
Joanna Mazurek/ Metanoia- Do czego dziś zachęca nas Duch Święty, jak pytać o to co dzisiaj robić, o co się modlić? - rozmawiamy o rozeznawaniu. Na zakończenie też o tym dlaczego zrezygnowali z pomysłu wirtualnej Strefy Zero.