Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II odprawił w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Mszę św. w 6. rocznicę jego kanonizacji.
Jak mówił na początku Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz, Ojciec Święty Franciszek, kanonizując Jana Pawła II, "spełnił ostatecznie gorące pragnienie ludu Bożego, by ogłosić świętym papieża, który przez ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi na jego drodze do wieczności, na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej".
W homilii osobisty sekretarz papieża Polaka podkreślał, że niezwykły pontyfikat Jana Pawła II naznaczył życie współczesnego Kościoła i wpłynął na los wielu narodów, "zwłaszcza w tej części świata, która przez całe dziesięciolecia uginała się pod brzemieniem totalitarnej ideologii i systemu komunistycznego". - Zdajemy sobie sprawę, że w znacznej mierze właśnie świętemu papieżowi zawdzięczamy dar odzyskanej wolności i suwerenności, możliwości kształtowania naszego dzisiaj i jutra - mówił.
Jego zdaniem, rocznice i wydarzenia związane z życiem i nauczaniem Jana Pawła II zachęcają do twórczego podejmowania duchowego dziedzictwa papieża Polaka. - Naszym przywilejem i obowiązkiem jest i będzie przekazywanie tej historii nowemu, dorastającemu pokoleniu Polek i Polaków - dodał kaznodzieja. - Głębia wiary, żar serca Jana Pawła II rozmiłowanego w Bogu, podejmowana przez niego codzienna służba przetrwała jego śmierć, bo przecież nadal i głęboko jest obecny w życiu dzisiejszego Kościoła, inspirując swoim nauczaniem i swoją świętością miliony uczniów Chrystusa na całym świecie - podkreślał.
Kardynał Dziwisz mówił także o tym, że w czasie pandemii Jan Paweł II uczy, by w trudnościach powracać do Boga. Przypomniał, że papież na progu trzeciego tysiąclecia zachęcał do wypłynięcia na głębie wiary, nadziei i miłości. - Teraz przyszedł czas, by podjąć to wyzwanie i trudny czas przeżywać po Bożemu, patrząc głębiej i szerzej, poszerzając również przestrzenie naszych serc, by nikt z oczekujących na nasze wsparcie nie został niezauważony, ale doświadczył solidarnej pomocy - wskazywał.
Krakowski metropolita senior mówił, że epidemia koronawirusa "zrujnowała już szczęście wielu rodzin, spowodowała śmierć, chorobę i cierpienie wielu naszych braci i sióstr, pozbawiła wielu pracy i poczucia bezpieczeństwa". - I wiemy, że to jeszcze nie koniec. A jednak nie tracimy nadziei - stwierdził, podkreślając, że źródłem nadziei i umocnienia jest dziś "trud i poświęcenie niezliczonych osób, także w Polsce, stojących na pierwszej linii walki z epidemią, starających się zabezpieczyć byt naszych rodzin i całego społeczeństwa".
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się w 2005 r., miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Papież Polak został beatyfikowany przez Benedykta XVI 1 maja 2011 r., a 27 kwietnia 2014 r. kanonizowany przez Ojca Świętego Franciszka.