Przechowywana w katedrze na Wawelu cząstka jest jedyną tego typu relikwią w Polsce.
Relikwie gwoździa Krzyża Pańskiego zostaną wyniesione w katedrze na Wawelu w godzinie śmierci Chrystusa.
O 15.00 rozpocznie się, transmitowane w mediach społecznościowych, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego wraz z adoracją bezcennych relikwii. Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy wierni mogą je zobaczyć.
Cząstkę gwoździa Krzyża Pańskiego otrzymał król Władysław Jagiełło od papieża Marcina V. Był to dowód wdzięczności papieża za to, że Litwa przyjęła chrzest bez rozlewu krwi.
Na co dzień relikwia z gwoździa przechowywana jest w zabytkowym relikwiarzu z XVII wieku w skarbcu katedry na Wawelu. Klosz na relikwie ma na wieczku inskrypcję: Stanislaus a Grocho Grochowski archiep (iscopus) Leopoliensis (Stanisław z Grochowa Grochowski arcybiskup lwowski). Na złotej miseczce znajduje się cząstka gwoździa Chrystusa, przytwierdzona złotym paskiem do żelaznego gwoździa, oprawnego w złoto i przyozdobionego szlachetnymi kamieniami. Klosz na relikwie opleciony jest wieńcem z cierni, zwieńczony figurką anioła z krzyżem. Na barokowej podstawie umieszczono owalne plakiety z płasko rzeźbionymi scenami: Wieczerzy Pańskiej, Modlitwy w Ogrojcu, Biczowania i Cierniem Koronowania.