"Moja maska chroni Ciebie, Twoja maska chroni mnie" - to motto, które towarzyszy akcji Maska Polka, popularyzującej noszenie maseczek, ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem drogą kropelkową. Akcja łączy osoby szyjące maseczki z tymi, którzy ich potrzebują.
On - ortopeda, ona - otolaryngolog. Wojciech i Šárka Soleccy - bielscy lekarze pracujący w Szpitalu św. Łukasza, rodzice czwórki dzieci, znani z różnych inicjatyw prospołecznych w Bielsku-Białej, stworzyli internetową platformę, przez którą chcą przekonywać jak ważne jest stosowanie maseczek w czasie epidemii koronawirusa.
Od 16 kwietnia, noszenie maseczek/osłon, w przestrzeni publicznej w Polsce będzie obowiązkowe. Platforma bielskich lekarzy na pewno może pomóc tym, którzy maseczki, szyją i tym, którzy ich potrzebują.
Soleccy wraz z bielskim magistratem zainicjowali także działanie pierwszego w Bielsku-Białej… maskomatu - miejsca, w którym każdy może zabrać i przynieść maseczki wielorazowe. Znajduje się on przy pomniku Reksia, wzdłuż balustrady mostu. Na sznurku, za pomocą klamerek lekarze wywiesili kilkanaście maseczek, które może wziąć każdy. Maseczkę otrzymał także Reksio oraz Bolek i Lolek.
O pomyśle informuje tablica: "Odbierz lub zostaw maseczki. Weź maksymalnie dwie maski. Pamiętaj, maseczka bawełniana chroni inne osoby w otoczeniu, ale nie gwarantuje ochrony właściciela. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je stosowali, razem możemy ograniczyć pandemię koronawirusa. Pozostałe maski zostaw dla innych - niech chronią Ciebie. Dołącz do nas, szyj maseczki".
Jak informują Soleccy: - Jesteśmy oboje lekarzami i z niepokojem obserwujemy rozwój pandemii w Polsce i na całym świecie. W wielu krajach, na przykład w ojczyźnie Šárki - Czechach wprowadzono już nakaz noszenia maseczek poza domem. Dlaczego warto nosić maseczki? Żeby chronić się wzajemnie.
Pierwszy w Bielsku-Białej maskomat.Lekarze przypominają, że nowy wirus potrafi zarażać zanim pojawią się objawy infekcji, ponadto prawie połowa osób przechodzi infekcję bezobjawowo lub z minimalnymi objawami. Fakt numer dwa, to ten, że wirus roznosi się głównie drogą kropelkową - nawet prosta maseczka z bawełny zatrzymuje kropelki
Fakt numer trzy: maseczka bawełniana chroni inne osoby w otoczeniu, ale nie gwarantuje ochrony właściciela. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je stosowali. Wtedy ryzyko zakażenia znacznie się obniża.
Fakt numer cztery: maseczki profesjonalne typu FFP2 i FFP3 chronią ich właścicieli, ale według zaleceń powinny być stosowane przez osoby najbardziej narażone np. personel medyczny pracujący z chorymi na CoVid-19.
Fakt numer pięć: obecnie nie wystarczy maseczek dla wszystkich. - Dlatego potrzebujemy jak najwięcej rąk do pracy. Odkurzmy maszyny do szycia, dzielmy się materiałami i zamaskujmy całą Polskę - zapraszają Wojtek i Šárka Soleccy.
Na stworzonej przez siebie stronie internetowej: www.maskapolka.pl,a także przez facebookowy profil: Maska Polska, małżeństwo chce połączyć wszystkich, którzy mogą pomóc w produkcji i dystrybucji maseczek.
Do wspólnej bazy mogą dopisać się osoby i firmy produkujące maseczki (zarówno rozprowadzające je bezpłatnie, jak i sprzedające) oraz osoby, które chcą stworzyć maskomat - punkt ich odbioru, a także instytucje, szpitale, pracownicy służby zdrowia i wszyscy, którzy potrzebują maseczki. Także każda osoba prywatna, która szuka maseczek dla swoich najbliższych znajdzie tu odpowiedź, gdzie ich szukać.
Na stronie można znaleźć już także informację o badaniu skuteczności materiałów używanych do produkcji maseczek. - Pierwszym i najważniejszym faktem jest to, że każdy z badanych materiałów zatrzymuje cząsteczki wirusów w minimum 50%. Wynika z tego, że lepiej jest nosić jakąkolwiek maseczkę, niż nie nosić jej wcale - informują lekarze.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż najlepszymi materiałami domowymi do zrobienia maski są bawełniane koszulki, poszewki na poduszki lub inne materiały ze 100% bawełny. Zdwojenie warstwy filtrującej nie zwiększa istotnie efektywności, a ponadto znacznie zmniejsza komfort oddechowy, co może szybko zniechęcić do jej noszenia. Spośród materiałów wymienionych w badaniu, wciąż najskuteczniejsza pozostaje maseczka chirurgiczna.
A na facebookowym profilu Maska Polka znajdziecie także przepis na najprostsze maseczki ochronne.