- Siła kapłaństwa ujawnia się przecież w tworzeniu więzi kapłanów z wiernymi, co także umożliwiają media i gorliwa modlitwa domowa - mówił bp Jan Kopiec podczas Mszy Krzyżma w gliwickiej katedrze.
Przed południem w katedrze gliwickiej bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy Krzyżma, podczas której pobłogosławił oleje katechumenów i chorych oraz poświęcił oleje krzyżma, wykorzystywane przy sprawowaniu sakramentów.
Zwykle podczas tej Mszy, sprawowanej raz w roku, księża z całej diecezji odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Tym razem, z powodu epidemii, nie mogli być obecni i ta część liturgii została opuszczona.
- Zapraszam wszystkich do gorliwej modlitwy, by nie tylko oleje zostały poświęcone, ale by wszyscy kapłani naszej diecezji odnowili się w swojej służbie i umiłowaniu Chrystusa, i żebyśmy wszyscy jako wspólnota diecezjalna potrafili odpowiadać Chrystusowi naszą dojrzałością i odpowiedzialnością – mówił we wstępie bp Jan Kopiec.
W homilii bp Jan Kopiec mówił o znaczeniu dzisiejszego dnia, w którym na pierwszy plan wysuwa się dar Eucharystii, mówił także o znaczeniu olejów świętych i sakramentu kapłaństwa. Zauważył, że od zarania Kościół błaga, by w dzisiejszym dniu szczerze pogłębić w sobie zachwyt nad żywym Chrystusem, obecnym wśród nas. - Niech też nas nauczy szacunku dla tych, których On sobie wybrał, by urzeczywistniali Jego dzieło na świecie:
Mszę krzyżma z bp Janem Kopcem koncelebrowało tylko sześciu kapłanów: bp Andrzej Iwanecki, ks. infułat Konrad Kołodziej, ks. Bernard Koj, ks. Sebastian Wiśniewski, ks. Józef Kara i ks. Bernard Plucik. kc /TV ImperiumBp Jan Kopiec zwrócił się bardzo osobiście do biskupów, kapłanów i seminarzystów diecezji, podkreślając przy tym potrzebę odnowy:
- Tworzymy wspólnotę boleśnie dotkniętą niebezpieczną pandemią – mówił dalej bp Jan Kopiec. – Ale siła kapłaństwa ujawnia się przecież w tworzeniu więzi kapłanów z wiernymi, co także umożliwiają media i gorliwa modlitwa domowa. Doceńmy to, że nawet w tak trudnym czasie mamy możliwość objawienia naszego nastawienia, pełnego gotowości do przyjmowania żywego Chrystusa i nie spoglądajmy egoistycznie tylko na zamknięte przed nami kościoły.
Biskup wyraził też solidarność z osobami chorymi, lękającymi się "zgubnych następstw grasującej pandemii", z opiekującymi się nami służbami medycznymi i innymi.
- Pragniemy z tego doświadczenia wyjść zahartowani, może dojrzalsi, i proszę Pana - oby tak się stało!
Życzenia ks. Bernarda Plucika, proboszcza katedry, i słowo bp. Jana Kopca:
Mszę transmitowała TV Imperium, która obsługuje liturgię w katedrze. FB Katedra Gliwicka