Czym jest doskonały żal za grzechy, Komunia Święta duchowa i odpust zupełny w czasie epidemii tłumaczą w sieci duszpasterze diecezji.
Pierwszy piątek miesiąca to dla wielu dzień, w którym regularnie przystępują do sakramentu pokuty i pojednania. Inni w ten dzień zaplanowali sobie spowiedź wielkanocną, jeszcze inni chcieli nią poprzedzić wyjście na trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Sytuacja sprawiła, że bardzo wiele osób nie ma szans na skorzystanie ze spowiedzi, a także Komunii Świętej. Co robić? Tłumaczą na stronie diecezji, bielsko-żywieccy duszpasterze. Oto najważniejsze wyjaśnienia.
Akt żalu doskonałego
Gdy nie możesz skorzystać ze spowiedzi, żałuj za swoje grzechy najlepiej, jak potrafisz, z miłości do Boga, i postanów, że wyznasz je na spowiedzi najszybciej, jak będzie to możliwe. Tak przeżyty żal usuwa wszystkie grzechy - powszednie i ciężkie.
Skrusz swoje serce przed Bogiem, który nigdy nie przestaje cię kochać. Przeproś Go szczerze za wszystkie swoje grzechy.
Możesz skorzystać z modlitwy:
Boże, najlepszy Ojcze, Ty dałeś mi życie, uczyniłeś mnie swoim dzieckiem i posłałeś swego Syna, który przez śmierć i zmartwychwstanie zgładził grzechy świata. Na Twoją miłość nie zawsze odpowiadałem miłością. Mam teraz przed oczyma swoje grzechy. Proszę, przebacz mi wszystko, przez co oddaliłem się od Ciebie i czym skrzywdziłem moich bliźnich. Żałuję za to z całego serca. Tylko Ty możesz odpuścić mi grzechy. Bardzo Cię o to proszę. Boże kocham Cię i chcę być już zawsze z Tobą.
Jezu, ufam Tobie.
Komunia Święta duchowa
Gdy nie możesz przyjąć Jezusa w Eucharystii, przyjmij Go w Komunii duchowej. Możesz to czynić codziennie.
Módl się swoimi słowami albo powtarzaj: Jezu, wierzę w Twoją obecność pod postacią Chleba. Jezu, przyjdź do mojego serca, kocham Cię i tęsknię za Tobą. Obdarz mnie łaskami, które teraz są mi najbardziej potrzebne. Jezu, ufam Tobie.
Odpust zupełny w czasie epidemii
Dla kogo?
W jaki sposób go uzyskać?
Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc.
(Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2 kwietnia 2020).