- Wchodzimy w przeżywanie największej tajemnicy naszej wiary - przypomniał biskup gliwicki podczas modlitwy w katedrze.
Zewnętrznym znakiem tego, że zbliżamy się do rozważania najważniejszych prawd wiary, są zasłonięte w kościołach krzyże w piątą Niedzielę Wielkiego Postu. W tym roku, kiedy uczestniczymy w liturgii poprzez transmisję, możemy to zrobić również w naszych domach.
Biskup Jan Kopiec przewodniczył dziś Mszy św. w gliwickiej katedrze. Zauważył, że sytuacja, w której znajdujemy się od kilku tygodni, wywołuje już naszą niecierpliwość. Rozważanie swoje odniósł do czytanego w liturgii fragmentu Ewangelii według św. Jana o wskrzeszeniu Łazarza i do słów Marty wypowiedzianych do Jezusa. Najpierw: „Gdybyś tu był, mój brat by nie umarł”, a następnie: „...lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko”.
- W tych dwóch częściach jej wypowiedzi zawiera się fundament relacji człowieka wierzącego do sytuacji, w której mu przychodzi zmierzyć się z czymś niewytłumaczalnym. Z jednej strony zżymanie się po ludzku na niechciane wydarzenie, czerpiące z pretensji, z niezadowolenia, a z drugiej strony wiara podpowiada właściwy sens - powiedział bp Kopiec. To prowadzi do spotkania z pytaniem Jezusa: „Wierzysz w to?”.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Kazanie bp. Jana KopcaBiskup gliwicki powiedział, że w tych dniach również towarzyszą nam takie postawy, jak niezrozumienie, niezadowolenie, a nawet pretensje. - Czasem chcemy wymóc na Panu Bogu zrealizowanie własnych życzeń. Pan ma nas słuchać, bo nam to potrzebne - uzdrowienie, zatrzymanie niebezpieczeństwa, wynagrodzenie za straty, przy tym szukanie winnych. A przecież nauczyliśmy się dzięki posłudze Kościoła, że najpierw jednak trzeba zacząć od przemiany duszy, od uznania pierwszeństwa Boga i posłanego na świat Jego Syna, a potem pokornie wnikać w sens wydarzeń - wyjaśniał.
Przypomniał, że Kościół przeżywa w tych dniach ważną lekcję, która polega na tym, żeby „pozwolić na ogołocenie ze wszystkiego, by w ten sposób poddać się woli Boga”. Potrzebujemy w tym odnowienia naszego zaufania do Pana Boga, o co modlił się również w piątek papież Franciszek na pustym placu św. Piotra.
Jeszcze dzisiaj o 18.00 transmisja nabożeństwa Gorzkich Żali z gliwickiej katedry (informacje o transmisjach TUTAJ).