W katedrze gliwickiej w południe przy biciu dzwonów rozpoczęła się modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem, episkopatami Europy i wierzącymi w różnych miejscach świata.
Odmawiany o tej samej porze "Anioł Pański" i „Ojcze nasz" to odpowiedź na prośbę papieża, który zaproponował „wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga”.
- Na całym okręgu ziemskim wszystkie katedry i kościoły stanowią w tym momencie oazy ufnej modlitwy, mającej przynieść światu uwolnienie od utrzymującego się niezwykłego niebezpieczeństwa – mówił w katedrze gliwickiej bp Jan Kopiec. - Dla nikogo nie jest rzeczą tajemną, że jest nam ciężko, bowiem sytuacja nas przerasta. A z takim zagrożeniem, nie tylko nasz kontynent, nie spotkał się od bardzo dawna.
Biskup zaznaczył, że do stawienia jemu czoła w pierwszym rzędzie powołani są w tej chwili specjaliści: lekarze, pielęgniarki, wszechstronnie przygotowany personel medyczny różnych specjalności. Współpracują z nimi służby mundurowe, pracownicy samorządów i administracji państwowej, także kapłani posługujący na wiele sposobów.
– Wszystkich ich ogarniamy naszą pamięcią i wdzięcznością. O nich myślimy w sposób szczególnie serdeczny, doświadczając ich determinacji i wysokiego poświęcenia dla dobra wspólnego. Dziękujemy ludziom, ale mocno wierzymy, że tylko Boże miłosierdzie nam okazane wygasi panującą pandemię, tak groźną dla nas wszystkich.
Modlitwa w południe w katedrze gliwickiej. kc /TV ImperiumBp Jan Kopiec mówił też, że o rozmiarach zagrożenia przekonują nas nasi chorzy siostry i bracia.
- Oni stanowią widomy znak, że wszyscy, bez wyjątku, potrzebujemy Bożej pomocy, wspierającej nasze ludzkie wysiłki. Natomiast w sposób szczególnie przejmujący doświadczamy wspólnej słabości i niewystarczalności w podejmowanych przedsięwzięciach, gdy spoglądamy na rejestry zmarłych, którzy nie oparli się agresji choroby. Ich wszystkich polecamy teraz szczególnie pokornej naszej modlitwie - mówił bp Jan Kopiec.
- Tworzymy w tej chwili wielki światowy łańcuch żarliwych próśb, kierowanych do Wszechmogącego Boga, który oczekuje naszego współdziałania z Nim. Niech z pustych świątyń płynie na cały świat nasz głos, wspierany towarzyszącą nam modlitwą was - drodzy bracia i drogie siostry - pozostający w domach i również oczekujący Bożego zmiłowania. Może tej wspólnej modlitwy i refleksji potrzeba nam szczególnie w epoce, która wychowała ludzi o mądrych umysłach, jednakże potrzebujących oparcia na mocy nadprzyrodzonej. Do tej mocy teraz, przez orędownictwo naszej Matki i Królowej, Maryi, zwracamy się pełni zaufania, że zostaniemy wysłuchani – powiedział.
Słowo bp. Jana Kopca i modlitwa:
Po odmówionych modlitwach biskup gliwicki pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem.
Wieczorem, w dzisiejszą uroczystość Zwiastowania Pańskiego i 28. rocznicę powstania diecezji gliwickiej, bp Jan Kopiec będzie w katedrze przewodniczył Eucharystii, transmitowanej przez TV Imperium, która dostępna jest w sieciach kablowych i w internecie pod adresem tvimperium.pl.