Figura św. Jana Sarkandra w bocznym ołtarzu w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.
Figura św. Jana Sarkandra w bocznym ołtarzu w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Św. Jan Sarkander zginął za wiarę

Brak komentarzy: 0

Alina Świeży-Sobel

GOSC.PL

publikacja 17.03.2020 14:05

Dokładnie dziś, 17 marca, wspominamy 400. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Towarzyszył jej niewyobrażalny ból, zadany przez katów podczas tortur, a także ten, który znosił, kiedy przez cztery tygodnie umierał na gangrenę z powodu odniesionych ran. Cierpiał, choć przecież był niewinny, a ukarano go za to, że dobrze wypełniał swoje powołanie katolickiego kapłana i wiernie dochował tajemnicy spowiedzi.

Na 24 maja zaplanowana jest diecezjalna pielgrzymka i odpust ku czci męczennika.  - Po raz pierwszy chcemy wyruszyć 3 maja z pielgrzymką do parafii w Holeszowie, gdzie duszpasterzował św. Jan Sarkander w ostatnim okresie swojej posługi, a 8 maja mamy gościć kleryków, przyjmujących święcenia diakonatu przy jego relikwiach. W naszej świątyni 22 maja, w związku z rocznicą kanonizacji, będą się modlić nauczyciele i uczniowie skoczowskiej SP im. Św. Jana Pawła II. Pod koniec maja, od 29 do 31, w Teatrze Elektrycznym można będzie obejrzeć przygotowane specjalnie na 400-lecie śmierci św. Jana Sarkandra przedstawienie o nim - wylicza ks. kan. Grzomba.

Patron spowiedzi. I nowego życia...

Jak zaznacza proboszcz, tę szczególną obecność i ducha św. Jana Sarkandra rzeczywiście najmocniej czuje się w konfesjonale.

- To trwa w Skoczowie od kilkudziesięciu lat. Byłem tu kiedyś wikarym i też było tu inaczej niż zwykle: spowiednicy, w tym księża seniorzy: Alojzy Raszka, Bronisław Ilnicki czekali na penitentów wcześnie rano i wciąż mieli kogo spowiadać. Skoczów miał szczęście do dobrych spowiedników i ten dar możliwości przystępowania do spowiedzi wierni dobrze wykorzystywali. Tak jest do dziś. Teraz dochodzi do tego dyżur w stałym konfesjonale, z którego też korzystają wierni z całej okolicy. Ta wytrwała praca nad formowaniem sumienia jest dla naszej wspólnoty kolejnym znakiem opieki świętego rodaka - mówi ks. kan. Grzomba. Jak dodaje, znakiem skutecznego wstawiennictwa są też składane przez wiernych podczas nabożeństw intencje.

Są wśród nich prośby o zdrowie, a coraz częściej pojawiają się też polecane rodakowi prośby o szczęśliwe rozwiązanie, a także podziękowania za otrzymane łaski.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.