107,6 FM

Archidiecezja katowicka. Wszyscy objęci dyspensą od obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Metropolita katowicki zaleca wiernym pozostanie w domach i powstrzymanie się od uczestniczenia w Mszach św. w kościołach. Apel abp. Skworca to odpowiedź na wprowadzenie w Polsce stanu epidemicznego z rozporządzeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń, w tym religijnych, do 50 osób.

Sekretarz i rzecznik abp. Wiktora Skworca ks. Tomasz Wojtal informuje, że wszyscy wierni archidiecezji katowickiej zostają objęci dyspensą od uczestnictwa w niedzielnej liturgii:

Ponadto, w związku z zaostrzeniem sytuacji epidemiologicznej i wprowadzeniem stanu epidemicznego, abp Wiktor Skworc wydał nowe zarządzenia dla proboszczów wszystkich parafii archidiecezji katowickiej:

Katowicka kuria apeluje do wiernych o korzystanie z transmisji Mszy św. w radiu, telewizji i internecie. Na antenie Radia eM Msza Święta z archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach transmitowana jest od poniedziałku do soboty o godz.18, a w niedziele w samo południe.

Publikujemy tekst nowego dokumentu abp. Wiktora Skworca.

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z OGŁOSZENIEM W POLSCE STANU EPIDEMICZNEGO

Obowiązują nadal wszystkie poprzednio wydane akty prawne: Zarządzenie Rady Stałej, Dyspensa Metropolity Katowickiego od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. oraz Zalecenia szczegółowe Metropolity Katowickiego z dnia 12 marca br.

Jednak w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., wprowadzających czasowo ograniczenia dot. m.in. liczby uczestników wszelkich zgromadzeń, w tym religijnych do 50 osób, przypominam o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej liturgii, która aktualnie dotyczy – ze względu na wprowadzony stan epidemiczny – wszystkich wiernych archidiecezji. Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.

Należy ponadto:

  • ograniczyć możliwość uczestnictwa we Mszach św. wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z zamówioną intencją Mszy św. lub w przypadku pogrzebu do najbliższej rodziny;
  • w kaplicach domów zakonnych i w zakładach opieki ograniczyć udział wiernych wyłącznie do mieszkańców i pracowników;
  • pamiętać o obowiązku otwarcia kościołów w ciągu dnia, celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz korzystania z sakramentu pokuty;
  • zwiesić posługę służby liturgicznej (ministrantów, lektorów, kantorów, animatorów);
  • zachęcić katechetów i katechetki, aby korzystając ze współczesnych możliwości komunikacji, utrzymywali łączność z katechizowanymi dziećmi i młodzieżą, i wspierali w ten sposób rodziców oraz opiekunów w okresie próby naszej jedności i solidarności;
  • ograniczyć posługę wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia;
  • podjąć codziennie pełnienie w kancelarii i przy parafialnym telefonie duszpasterskich dyżurów w celu udzielania informacji i duszpasterskiej pomocy oraz duchowego wsparcia.

Wzywam kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych. W tym samym czasie do duchowej łączności z osobami duchownymi i konsekrowanymi zapraszam wszystkich wiernych. Przeżywając Wielki Post, prośmy nadal w naszych rodzinach o nawrócenie i pokój serc.

Polecam Was, szczególnie osoby chore, przebywające w kwarantannie, a także służby sanitarne i medyczne Bożej Opatrzności, przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej, naszej Śląskiej Lekarki i serca błogosławię.

Czytaj także:

Zalecenia szczegółowe w związku z epidemią koronawirusa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy