W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodził Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Tego dnia ofiary do puszek przeznaczone były na wsparcie dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych prowadzonych na misjach. W audycji też poruszająca historia o. Andrzeja Zalewskiego, werbisty, który nie może wrócić na swoją misję w obwodzie kaliningradzkim.
II. Niedziela Wielkiego Postu to w Kościele w Polsce Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami - zwyczajowo zwana Niedzielą „AD GENTES”. Jakie wtedy podejmujemy praktyki? - wyjaśnia ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w arch. katowickiej.
W magazynie misyjnym poznajemy także historię o. Andrzeja Zalewskiego, werbisty, który po kilku latach pracy w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, nie został wpuszczony do tego kraju, zatem nie może wrócić do swoich parafian.
O. Andrzej Zalewski, misjonarz werbista z RosjiOjciec Andrzej Zalewski jest z pochodzenia Ukraińcem, urodzonym w Polsce. Jego przodkowie byli wiernymi Kościoła prawosławnego, on sam wychowywał się w obrządku bizantyjskim (Kościół grekokatolicki).
Jak wygląda praca misyjna w Rosji? - Parafie są tam niewielkie, około 20-stu w całym obwodzie kaliningradzkim, wiernych do Kościoła trzeba ciągle przyprowadzać - mówi o. Andrzej.
Radom, 17.03.2019. Niedziela misyjna. Zbiórkę na misje w parafii na radomskich Borkach prowadzą członkowie III Zakonu św. Franciszka i Kół Różańcowych. Na zdjęciu (od lewej): Jadwiga Piskorz i Anna Bielecka ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Z ewangelią docierają na krańce świata... Mowa o misjonarzach. To oni są bohaterami tej audycji. Biskupi, kapłani, zakonnicy i siostry zakonne, a także osoby świeckie i całe rodziny – opowiadają o swojej misji, codzienności, troskach i radościach, niejednokrotnie prosząc o modlitwę i wsparcie.