Minister zdrowia Łukasz Szumowski zasugerował korzystanie z transmisji medialnych mszy świętych oraz przyjmowanie Komunii duchowej. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Minister w wypowiedzi dla Polsat News powołał się na komunikat przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego.
Unikajmy miejsc, w których potencjalnie możemy się zarazić wirusem - podkreślił prof. Szumowski.
- Tzw. duchowa Komunia święta to jest przyjęcie łaski w sytuacji, w której znak sakramentalny jest niedostępny. Ale żeby to mogło mieć miejsce, to trzeba mieć te same dyspozycje do przyjęcia łaski, co do komunii sakramentalnej. Tak wyraźnie mówi sobór trydencki, a także sobór florencki – mówił "Gościowi Niedzielnemu" teolog, proboszcz jednej z tyskich parafii ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
Aby przyjąć Komunię duchową, trzeba wzbudzić w sercu intencję zjednoczenia się z Jezusem tak, jak w momencie przyjęcia Ciała i Krwi Pańskiej. Można to uczynić podczas słuchania czy oglądania Mszy w mediach (zobacz, gdzie można je znaleźć w internecie), a także bez tego. Wystarczy nadać temu formę krótkiego aktu strzelistego, ale może to też być dłuższa modlitwa, zawierająca akt żalu za grzechy, lekturę Ewangelii (np. z danego dnia). modlitwę "Ojcze nasz" i "Baranku Boży". Następnie powinien nastąpić akt duchowego zjednoczenia z Jezusem. Jego błogosławione duchowe skutki następują. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś z powodu grzechu ciężkiego nie może przystąpić do Komunii eucharystycznej, to nie może także przystąpić do Komunii duchowej.
Więcej w poniższym instruktażowym poście ks. Strzelczyka: