Biegacze pokonają symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązujący do roku, w którym zginął ostatni walczący żołnierz wyklęty Józef Franczak ps. "Lalek". Biegi odbędą się w Czańcu, Czechowicach-Dziedzicach, Oświęcimiu i Żywcu. W Skoczowie zaplanowano projekcję filmu o zbrodni dokonanej na żołnierzach mjr. Flamego "Bartka" i dyskusję.
W Żywcu bieg odbędzie się już po raz czwarty, a inicjatorem jest integracyjne stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów, które zaprasza też na bieg dla dzieci (25 m) oraz na bieg honorowy na dystansie 963 m, dla osób starszych i niepełnosprawnych. O 10.00 rozpocznie się Msza św. w konkatedrze, a od 10.55 – w Parku Habsburgów – wydawane będą pakiety startowe i odbędą się ostatnie zapisy. O 11.25 nastąpi uroczyste otwarcie i bieg dla przedszkolaków; o 12.00 – bieg główny, a o 12.25 – bieg honorowy. Na biegaczy czekają koszulki, medale, gorący posiłek.
W Oświęcimiu na bieg zaprasza, też po raz czwarty, stowarzyszenie Szansa. Zapisy na bieg na dystansie 1963 m lub 5 km na stronie: bgtimesport.pl/zawody do 26 lutego, a także przed biegiem, który rozpocznie się o 11.00 na oświęcimskim Rynku i tam też się zakończy. o 17.00 w kościele św. Józefa sprawowana będzie Msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych.
W Czańcu bieg organizuje lokalny oddział Polski Niepodległej. Zapisy i informacje pod numerem 601 707 380 lub mejlowo: marcin.opnczaniec@gmail.com. Zapisy do 25 lutego, a w razie wolnych pakietów startowych także w dniu biegu, od 9.00 przy Domu Kultury, gdzie o 11.00 przewidziana jest prelekcja o rtm. Witoldzie Pileckim, o 11.45 - otwarcie biegu i o 12.00 - start biegaczy.
Po raz pierwszy bieg odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach i będzie organizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 apelem w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Traugutta, skąd o 11.30 wystartują biegacze. Na trasie biegacze złożą kwiaty pod tablicą żołnierzy AK przy dworcu PKP. Informacje i zapisy: tel. 663 344 383 lub 606 443 652.
Nie tylko biegi...
Na ciekawy blok wydarzeń 1 marca zaprasza też skoczowskie Miejskie Centrum Kultury.
1 marca 2020 r. w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie (ul. Mickiewicza 3), o 16.00, odbędzie się pokaz filmu "Ziemia przemówiła", dokumentującego odkrycie na Opolszczyźnie śladów „śląskiego Katynia”, miejsca mordu dokonanego na ponad stu żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych, podkomendnych Henryka Flamego „Bartka”, którzy we wrześniu 1946 roku, pod Barutem, Starym Grodkowem i w okolicy Łambinowic ginęli z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Po filmie organizatorzy zapraszają na rozmowę z autorami świeżo wydanej książki „Bitwa o Śląsk Cieszyński 1945”: Grzegorzem Kaszturą i Wojciechem Kiełkowskim. Temat debaty brzmi: "Wyzwolenie czy zniewolenie? Działania Armii Czerwonej między Bielskiem, Strumieniem a Skoczowem w 1945 roku i narodziny nowego ładu na Śląsku Cieszyńskim".
Będzie to okazja do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania: W jakich okolicznościach doszło do wyzwolenia, a następnie ponownego zniewolenia ziem Śląska Cieszyńskiego? Co wiemy o tamtych wydarzeniach? Jak witano na Śląsku Armię Czerwoną w 1945 roku i jaki był wzajemny stosunek oraz relacje miejscowej ludności, radzieckich władz, wojska i nowej (komunistycznej) elity? Jaki los czekał niepokornych, którzy nie chcieli się podporządkować ładowi tworzonemu przez władze i aparat urzędniczy Polski Ludowej? Co wiemy o zbrodni dokonanej w 1946 roku na żołnierzach Henryka Flamego „Bartka”?
Darmowe wejściówki do odbioru w kasie kina na godzinę przed seansem, rezerwacje on-line: www.teatrelektryczny.pl/.
Marsz w Bielsku-Białej
Rozpocznie się Mszą Świętą w intencji Żołnierzy NSZ, sprawowaną o 15.00 w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego, skąd o 16.00 Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy przez plac Bolesława Chrobrego, ulicę Krasińskiego do parku przy ulicy Słowackiego.