Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły miasto, w którym "wszystko się zaczęło", organizuje cykl wydarzeń jubileuszowych.
Już 27 lutego w Wadowickiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się cykl wykładów "Aby życie miało sens. Wykłady otwarte z racji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II", które gmina Wadowice organizuje wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Każdego 18. dnia miesiąca w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II odbywają się spotkania ze świadkami życia i pontyfikatu papieża z Wadowic pod wspólnym hasłem "Takim go pamiętamy".
Kulminacja obchodów, czyli Dni Pamięci, zaplanowana jest od 16 do 24 maja. W wydarzeniu będą uczestniczyli wierni z Wadowic, Polski i Europy. Jak informuje tamtejszy magistrat, planowany jest przyjazd pielgrzymów z miast partnerskich, grup artystycznych oraz młodzieży m.in. z Włoch, Portugalii, Niemiec i Węgier.
Inauguracja obchodów odbędzie się w sobotę 16 maja. Z plenerowej sceny na wadowickim rynku o. Adam Szustak OP poprowadzi uwielbienie, a towarzyszyć mu będzie zespół muzyczny Owca. W niedzielę 17 maja zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP. Potem, na scenie plenerowej, zaplanowano koncert gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, organizowany przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.
W dniu urodzin Karola Wojtyły - 18 maja - przez rodzinne miasto papieża przejdzie barwny marsz z udziałem młodzieży niosącej sztandary, oficjalnych delegacji, gości z miast partnerskich, mieszkańców oraz pielgrzymów. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta zostanie podpisane porozumienie o współpracy z Fatimą, która dołączy do grona międzynarodowych partnerów Wadowic. - Związanie Wadowic z Fatimą w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II jest symbolicznym podjęciem jego testamentu duchowego - przekonuje Tomasz Mamcarczyk z Wydziału Promocji Urzędu Gminy Wadowice.
O 11.00 mieszkańcy i goście spotkają się na uroczystej plenerowej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM. Po niej rozpocznie się mniej oficjalne świętowanie, czyli poczęstunek tortem urodzinowym, występy grup muzycznych, pokazy filmowe oraz Biesiada Wadowicka z góralską nutą.
Kolejnym punktem dnia będzie wielki koncert "Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie" w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Podczas tego wieczoru odbędzie się finał akcji Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II "Cała Polska śpiewa »Barkę«", czyli wspólne odśpiewanie oazowej piosenki, którą upodobał sobie święty papież. Wydarzenie zwieńczy wypuszczenie przez wadowicki oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych 100 ptaków symbolizujących pokój i pojednanie. Potem odbędzie się koncert, podczas którego chór wadowiczan z dziećmi z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych przypomni najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu wielkiego rodaka.
Po intensywnym przeżywaniu dnia urodzin przyjdzie czas na emocje sportowe i kulturalne. Młodzi wyruszą śladami Karola Wojtyły, który jako chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. Zaplanowano m.in. wycieczkę na Groń Jana Pawła II, zawody sportowe, turniej piłki nożnej, mistrzostwa lekkoatletyczne, koncerty i kino plenerowe. W sobotę 23 maja wieczorem pl. Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl "Antygona" na okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje JaNowy Teatr z Andrychowa. - Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski K. Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona, narzeczonego Antygony - przypomina T. Mamcarczyk.
Obchody zakończą się w niedzielę 24 maja VI edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu wiodącym ulicami papieskiego miasta i na zakończenie skosztować tradycyjnej kremówki.
Szczegółowy program obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście znajduje się TUTAJ.