Życzyłbym sobie, byśmy swoją historię przemyśleli – powiedział w Radiu eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, odnosząc się do historii Górnego Śląska. Jako ciekawy pomysł określił projekt utworzenia Panteonu Górnośląskiego w Katowicach.
W opinii dyrektora katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej panteon może wypełnić lukę w opowiadaniu historii śląskiej, której – w jego przekonaniu – nie wypełnia wystarczająco Muzeum Śląskie. Dodał jednak, że spodziewa się gorącego sporu wokół postaci, które będą miały znaleźć się w panteonie.
Gość Radia eM zachęcił także różne instytucje do zgłaszania kandydatur na laureata Nagrody Honorowej IPN „Świadek Historii”. W 2020 r. będzie ona po raz pierwszy przyznana przez katowicki oddział IPN. To wyróżnienie honorowe dla instytucji, organizacji i osób fizycznych szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii Narodu Polskiego.
Andrzej Sznajder podkreślił też znaczenie zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca). Zauważył, że będzie obchodzony już po raz dziesiąty, a IPN bada losy żołnierzy wyklętych od ponad 20 lat. Przez ten czas znaleźli miejsce także w świadomości społecznej; m.in. udało się oczyścić ich zarzutów, jakoby byli bandytami. Gość „Rozmowy poranka” zaprosił na uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. w Chorzowie i Katowicach.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.