Przedstawiciele instytucji, które będą wspólnie odpowiadać za nową jednostkę kultury, spotkali się w podziemiach katedry - przyszłych przestrzeniach Panteonu.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, marszałek Jakub Chełstowski, Marcin Krupa, prezydent Katowic, parlamentarzyści ze Śląska oraz projektanci Panteonu Górnośląskiego uczestniczyli w podpisaniu umowy dotyczącej powołania nowej instytucji kultury. – Chwila jest historyczna – podkreślił abp Wiktor Skworc.
Zaproszeni goście po raz pierwszy mogli oficjalnie zobaczyć wnętrza, w których ma powstać przyszły Panteon. To przyziemie katowickiej katedry, czyli przestrzeń ok. 2,5 tys. m kw. Znajdą się w nim najwybitniejsze postaci, które zapisały się w historii w mijającym stuleciu. – W czerwcu 1922 roku nasza mała ojcowizna, Górny Śląsk stał się częścią II Rzeczypospolitej. Trzeba wskazać na dwie instytucje, które wtedy, po tym wejściu do Polski, wzrastały w Katowicach: Urząd Wojewódzki i katedra. Te dwa obiekty są dzisiaj pomnikami historii pod patronatem prezydenta RP. Dzisiaj chcemy niejako dopowiedzieć do tego pomnika historii, jakim jest katedra, inaugurację tego przedsięwzięcia, które się nazywa Panteon Górnośląski – mówił metropolita, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do finalizacji tej idei. – Panteon będzie miejscem spotkania z historią i postaciami. Nie tylko z życiorysami tych osób, ale ich czynami, dziełami: materialnymi i duchowymi. To będzie wielka szkoła uczenia się Śląska i o Śląsku. To jest bardzo ważne dla nas i dla pokoleń, które przyjdą po nas. Młodzież będzie uczyć się, skąd nasz lud, postaw patriotycznych i prospołecznych – dodał abp Wiktor Skworc.
Według planów Panteon ma być uruchomiony na stulecie ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski. – To będzie dar dla tych pokoleń, które przez stulecia zmagały się o polskość tej ziemi i marzył im się powrót do matki Polki. Jesteśmy niejako zobowiązani do tego, by dać prezent w postaci tego Panteonu tym pokoleniom. Przed nami dużo pracy, a to już pojutrze – zauważył abp Skworc i podkreślił, że w Panteonie zostanie przypomnianych 160 nazwisk. W ich opracowaniu i wyborze pomógł grant przyznany przez ministerstwo. Pracami zajmował się zespół utworzony przy Uniwersytecie Śląskim, którego kierownikiem jest ks. prof. Henryk Olszar.
abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Marcin Iciek /radio eM– Panteon będzie pokazywał przez wiele lat, a może stuleci, wielkość Śląska, polskość Śląska. Ale też to, że nie byłoby Polski bez Ślązaków – zauważył obecny w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. – Naród polski i Polskę za Krzysztofem Kamilem Baczyńskim można zobrazować jako wielkie, stare drzewo, którego pniem byłaby narodowa tożsamość. I ta narodowa tożsamość niejako tworzona byłaby przez korzenie, dochodzące do tego pnia z różnych kierunków. Jednym z kluczowych korzeni jest Śląsk, jest kultura śląska, tradycja i ta unikalna mieszanka zdolności technicznych, przemysłowych i innowacyjności, które tutaj dostrzegam – mówił premier.
Czytaj dalej na kolejnej stronie