Na szczęście, coraz rzadziej postrzegamy sakrament chorych jako ostatnie namaszczenie. To jest namaszczenie chorych, a nie umarłych - powiedział ks. Marcin Niesporek, Duszpasterz Służby Zdrowia w Radiu eM.
W tym tygodniu, 11 lutego, obchodzony był Światowy Dzień Chorego. W archidiecezji katowickiej pracuje 65 kapelanów szpitalnych co oznacza, że każdy pacjent, lub jego bliski, jeśli tego potrzebuje może otrzymać pomoc ze strony księdza. - Ogromną rolę w kontakcie chorego z księdzem odgrywa personel medyczny, który na prośbę pacjenta, zawiadamia kapelana o tym że jest potrzeba spotkania, rozmowy czy zaopatrzenia sakramentami - powiedział ks. Niesporek.
Kim są księża pracujący wśród chorych? Okazuje się, że wybór konkretnych duchownych na kapelanów nie dokonuje się przypadkowo. - To muszą być księża, którzy mają poczucie empatii, współczucia, akceptacji, wrażliwości na osobę chorą - wskazywał ks. Marcin Niesporek, który na co dzień pełni także funkcję kapelana w Hospicjum w Chorzowie.
- Chorzy przede wszystkim oczekują wysłuchania - dzielił się swoim doświadczeniem ks. Niesporek. - Gdy chory trafia do hospicjum musi mieć czas na zadomowienie się. Dlatego trzeba go najpierw wysłuchać, porozmawiać z nim. Z czasem rozmowa o życiu, chorobie, cierpieniu otwiera pacjentów na sakramenty - kontynuował.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.