Dziś Europejski Dzień Numeru 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego każdego dnia mają pełne ręce pracy. Tylko w województwie śląskim codziennie odbierają ok. 200 połączeń z prośbą o pomoc.
Ponad 2 mln 400 tysięcy telefonów w ubiegłym roku odebrali pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. To najwięcej spośród wszystkich centrów w Polsce. Wciąż jednak blisko połowa zgłoszeń to zgłoszenia fałszywe.
Niestety wciąż aż połowa połączeń na nr 112 to połączenia fałszywe. Operatorzy odbierają telefony z prośbą o zamówienie pizzy czy taksówki, a także przypadkowe połączenia od dzieci, które bawią się telefonem. Mówi Katarzyna Kalisz-Gaweł - operator numerów alarmowych 112:
W sumie 1 mln 700 tysięcy połączeń rzeczywiście wymagało interwencji i pomocy. Mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski:
Jakie są najbardziej absurdalne zgłoszenia? Mówi Marcin Dobrowolski - pracownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach:
Przypomnijmy, że za blokowanie linii alarmowej grozi mandat w wysokości nawet 1500 zł. W województwie śląskim takie kary były już nakładane.
Czytaj także: Alarm112 - nowa aplikacja mobilna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji