Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.
Przedstawiciele zgromadzeń i instytutów funkcjonujących na terenie archidiecezji katowickiej spotkali się na wspólnej Eucharystii w Święto Ofiarowania Pańskiego, tradycyjnie obchodzone jako Dzień Życia Konsekrowanego. Modlitwie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Koncelebrował m.in. bp Adam Wodarczyk, wikariusz generalny archidiecezji. W swoim słowie skierowanym do zebranych abp Skworc przypomniał wymowę przywoływanej w Ewangelii sceny ofiarowania Jezusa. Zwrócił uwagę, że Maryja nie potrzebowała oczyszczenia – była Matką Syna Bożego. Jednocześnie ten fakt nie sprawił, żeby myślała o odrzuceniu tradycji żydowskiej. – Swoją postawą Maryja uczy nas, że wierność Bogu oznacza wypełnianie Prawa Bożego. Ona pozostała posłuszna Prawu. Skromna, prosta, uboga kobieta, poddana we wszystkim Bogu i jego Prawu – zauważył metropolita. – Nie sposób nie pomyśleć w podobnych kategoriach o życiu konsekrowanym. O waszym życiu. Ideał, do którego zmierzacie, to życie skromne, proste, ubogie i poddane Bogu. Wierność waszemu powołaniu w waszym wypadku to wypełnianie w codzienności zobowiązań zawartych w ewangelicznych radach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa – mówił.
Abp Wiktor Skworc przypominał również o konsekwencjach, jakie dla wszystkich wybierających życie konsekrowane wiążą się z tą decyzją. – Zakonnymi ślubami weszliście w niełatwą mistykę codzienności, co oznacza wejście na drogę codziennej wierności w podejmowaniu obowiązków. Wierności wyrażanej szacunkiem dla prawa i tradycji w realizowaniu charyzmatu zgromadzenia. Wyrażanej w dążeniu do ideału, by „wypełnić wszystko” na większą chwałę Boga. Jako wspólnota Kościoła katowickiego dziękujemy za waszą wytrwałość okupioną nierzadko walką, a nawet duchowym cierpieniem – podkreślił metropolita. Nawiązał również do słów Ojca Świętego. – Papież Franciszek zwraca uwagę, że kiedy chcemy naśladować Jezusa ubogiego, czystego i posłusznego, musimy poniekąd zapomnieć o własnym „ja” i wykreślić wszystkie „ale” i te ograniczenia, które nie pozwalają nam całkowicie otworzyć się na Boga. Szkołą całkowitego otwarcia się na Boga jest Eucharystia, w której codziennie uczestniczycie, aby przyjąć za swoje postawę Tego, który życie dał – mówił.
Życie konsekrowane od zawsze stoi w opozycji do tego, co proponuje świat. Jednak w obecnych czasach przeciwstawność tych dróg jest szczególnie mocno widoczna, zauważył abp Skworc. – I tak, gdy życie świata stara się gromadzić, życie konsekrowane porzuca przemijające bogactwa, aby objąć Tego, który stale trwa. Gdy życie świata dąży do przyjemności i zachcianek swego „ja”, to życie konsekrowane uwalnia uczucia od wszelkiego posiadania, aby w pełni kochać Boga i innych. Gdy życie świata upiera się, by czynić to, co się chce, to życie konsekrowane, czyli ofiarowane, wybiera pokorne posłuszeństwo jako manifestację największą wolność – wymieniał metropolita. I dodał, że „prawdziwe spotkanie z Jezusem koryguje zarówno «pobożnych sentymentalistów, jak i szalonych działaczy»”.
Z homilii abp. Skworca na Dzień Życia Konsekrowanego.Abp Wiktor Skworc, dziękując osobom konsekrowanym za ich obecność, przypomniał, że współcześnie właśnie dzięki nim „słowo Boże również w XXI wieku staje się faktem, realną rzeczywistością”. Nawiązał także do gestu odnowienia ślubów zakonnych, tradycyjnego elementu Eucharystii w Dzień Życia Konsekrowanego, i symbolu trzymanej w tym momencie świecy. – Świeca nie płonie dla samej siebie. Świeca, spalając się, daje światło i ciepło tym, którzy się obok niej znajdują – mówił metropolita.
Zapis całej homilii abp. W. Skworca z katowickiej Katedry (02.02.2020). Radio eMObecnym na Mszy św. podziękował również o. Syrach Janicki OFM, referent ds. życia zakonnego męskiego w archidiecezji katowickiej. – Życie konsekrowane wymaga pasterskiej troski i prowadzenia, dziękujemy drodzy ojcowie za to wszystko, co do tej pory zrobiliście dla nas – zwrócił się do abp Wiktora i bp Adama.