107,6 FM

Śląskie. Rok 2020 upamiętni dwie wielkie postacie

Uchwały o ogłoszeniu roku 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Sarkandra podjął dziś Sejmik Województwa Śląskiego.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że „osoba i przesłanie, jakie niesie z sobą życie św. Jana Sarkandra są wciąż żywe w świadomości mieszkańców Śląska”. W tym roku przypada 400. rocznica śmierci Świętego. Zdaniem wnioskodawców, przypomnienie tej postaci przyczyni się do „promocji takich wartości jak: poszanowanie godności bez wyjątku każdego człowieka, wierność sumieniu, szacunek dla ludzkiej wolności, prawda i odpowiedzialność za słowo jako fundament życia społecznego, docenienie poszanowania tajemnicy i wagi danego słowa”. – Nie zmarnujemy tego czasu w województwie śląskim. Kiedy otwieramy życiorys świętego otwieramy jakby okno na czasy, w których żył – mówił ks. Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej. Przypomniał jak wiele udało się przygotować dla mieszkańców województwa w 2019 roku podczas roku św. Melchiora Grodzieckiego. – Dwa tysiące osób odwiedziło Koszyce. Odbyła się peregrynacja relikwii po parafiach diecezji bielsko-żywieckiej – dodał. Przypomniał również liczne spotkania i spektakle, które udało się zorganizować dzięki ogłoszeniu roku tego świętego w województwie śląskim. Radni mieli także okazję zobaczyć film „Cieszyn miasto miłosierdzia i pokoju”, który pokazywał miejsca związane ze św. Melchiorem.

Natomiast Rok sługi Bożego kard. Wyszyńskiego ogłoszono z uwagi na zbliżającą się beatyfikację. „Człowiek wielkiego serca i jednocześnie mąż stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez czasy największych represji i kampanii kłamstw” – przypomniano w uzasadnieniu. – Dziękuję, że jesteście państwo pierwsi, przed parlamentem polskim spłacamy dług wobec Prymasa, który niebawem zostanie beatyfikowany. Wierzę, że ta uchwała rozpocznie szereg wydarzeń w województwie, wydarzeń nie ograniczonych tylko do środowiska Kościoła, ale odbywających się w przestrzeniach społecznych i patriotycznych – mówił o. Mariusz Tabulski, definitor zakonu paulinów na Jasnej Górze. – Gdyby nie było Prymasa, żylibyśmy w innej Ojczyźnie, nie byłoby Jana Pawła II – dodał. Zaprosił również na Jasną Górę na wspólne dziękczynienie za postać sługi Bożego, zaplanowane na 26 sierpnia.

Relacja reporterki radia eM Agnieszki Skrzypczyk z uroczystej sesji Sejmiku:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy