- Dzięki determinacji wielu ludzi, w Święto Trzech Króli mamy dzień wolny od pracy. Warto im za to podziękować - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.
Metropolita katowicki wyjaśniał znaczenie Uroczystości Objawienia Pańskiego, którą będziemy obchodzić w Kościele w najbliższy poniedziałek, 6 stycznia. - Kościół przedstawia Jezusa Chrystusa całemu światu, dlatego idziemy z kolędowym przesłaniem: Chrystus się wam narodził - mówił w Rozmowie Poranka. Odniósł się także do tradycji zapisu inicjałów imion Trzech Mędrców na naszych drzwiach, wskazując na związane z nią błogosławieństwo dla naszych rodzin, małżeństw i domów. - Chrystus przyniósł Boże błogosławieństwo, dlatego tę tradycje pielęgnujemy - kontynuował.
6 stycznia w archidiecezji katowickiej będzie obchodzony Dies episcopi. Przypada wtedy 22 rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Katowickiego oraz 5 rocznica święceń Biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej Marka Szkudły i Adama Wodarczyka. - W ten dzień wracam pamięcią do dnia moich świeceń biskupich, których udzielił mi w Rzymie Jan Paweł II. Chcę podziękować Bogu i ludziom, którzy mi towarzyszą swoją modlitwą - powiedział abp Wiktor Skworc.
Odnosząc się do organizowanych również 6 stycznia Orszaków Trzech Króli, metropolita katowicki wskazywał, że są one wyznaniem wiary i pokazaniem Chrystusa miastu i światu. - Dziękuję organizatorom Orszaków i tym, którym Duch Święty podpowiedział, by ten zwyczaj wprowadzić w obchody Uroczystości Trzech Króli - mówił.
- Prosiłem nasze środowisko naukowe, by przygotowało publikacje dotyczące kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypomną jego związki z diecezją katowicką - powiedział abp Wiktor Skworc, w związku z beatyfikacją Sługi Bożego, która odbędzie się w 2020 roku. - Wiemy że Prymas bywał w Katowicach i Piekarach Śląskich. Warto przypomnieć jego słowa, które tu powiedział, bo były one związane z naszą ziemią - kontynuował.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.