W Zespole Pałacowo-Parkowym odsłonięto pomnik-ławeczkę wybitnej tancerki, choreografa, pedagoga i współzałożycielki Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Autorem projektu pomnika jest Marek Maślaniec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który stworzył także o ławeczkę profesora Stanisława Hadyny odsłoniętą w siedzibie zespołu "Śląsk" w 2015 roku.
Symbolicznego odsłonięcia ławeczki Elwiry Kamińskiej 2 grudnia dokonali Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz rodzina fundatora pomnika – Karola Cebuli, zmarłego w tym roku wielkiego przyjaciela „Śląska”.
Każdy może teraz usiąść i zrobić sobie pamiątkową fotografię obok Elwiry Kamińskiej. Pomnik-ławeczka stanął przy pawilonie jej imienia, w którym do dziś znajduje się sala baletowa - miejsce jej wieloletniej pracy.
Uroczystość odbyła się w siedzibie Zespołu "Śląsk". Ireneusz Dorożański /ZPiT Śląsk9 grudnia przypada rocznica urodzin Elwiry Kamińskiej i z tej okazji jak co roku w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” organizowany jest dzień poświęcony jej pamięci.
W recepcji pałacu są do odbioru bezpłatne wejściówki na koncert pt. „Baletki na Mikołaja”, który w tym dniu rozpocznie się o 16.00.
Dzień Elwiry Kamińskiej został zainicjowany przez Zespół „Śląsk” cztery lata temu, aby godnie uhonorować jej pamięć. Artystka zmarła 30 czerwca 1983 roku, w przeddzień jubileuszu trzydziestolecia istnienia "Śląska", który z oddaniem współtworzyła. Jej grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.