W hospicjum w Darłowie ruszyła seria spotkań poświęconych pielęgnacji obłożnie chorych. Uczestnicy uczyli się, jak postępować z nimi w domu.
Warsztaty odbyły się 29 listopada w Hospicjum im. bp. Czesława Domina w Darłowie. Tym razem były skierowane nie tylko do kandydatów wolontariatu hospicyjnego, ale także do rodzin osób paliatywnie i obłożnie chorych, przebywających w domach.
Na warsztaty zgłosiło się spore grono osób z Darłowa i okolic, a nawet z miejscowości oddalonych od diecezjalnego hospicjum o 40 km.
Pomysł, by rodziny osób chorych, zwłaszcza te, które opiekują się swoimi bliskimi w zaciszu domowym nieraz przez wiele tygodni czy nawet lat, przeszkolić w zakresie opieki nad pacjentem, zrodził się niedawno w wyniku rozmów z ludźmi nieradzącymi sobie w pielęgnacji bliskich, i to w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych i opiekuńczych.
Pod okiem wolontariuszki DHOC Agaty Strack uczestnicy uczyli się pielęgnacji chorych, toalety ciała, podawania pokarmów i stwarzania bezpiecznej przestrzeni wokół chorego. Nadto dowiedzieli się, w jaki sposób korzystać z udogodnień specjalistycznego sprzętu i jak aktywować osoby obłożnie chore.
- Bardzo się cieszymy, że nasza propozycja spotkała się z takim odzewem. Z naszej strony te warsztaty są formą podziękowania społeczności lokalnej za kolejny rok wsparcia z ich strony - wyjaśnia s. Nikodema Rewa ZsJM, koordynator wolontariatu w hospicjum. - Z wdzięczności za to dobro dzielimy się swoim doświadczeniem i tym, co potrafimy. A poza fachową wiedzą i doświadczeniem - także umiejętnością empatii wobec osób cierpiących i szacunku do nich.
Uczestnicy warsztatów zjechali się z Darłowa i okolic, a nawet z dalszych miejscowości. Archiwum hospicjum w DarłowieSzkolenie otworzyło serię spotkań poświęconych pielęgnacji chorych. Warsztaty odbywające się w darłowskim hospicjum są darmowe. Na kolejne, które odbędą się w nowym roku, można zgłaszać się do s. Nikodemy (tel. 660 141 052).