W ośmioletniej historii najmłodszego zakonu rycerskiego świata - Rycerzy św. Jana Pawła II - jeszcze nigdy podczas jednej uroczystości nie przyjęto aż tylu kandydatów, co w uroczystość Chrystusa Króla w pallotyńskim kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej.
Biskup przypomniał rok 2016, kiedy to w kolejny jubileusz Chrztu Polski, w krakowskich Łagiewnikach zgromadziło się około 100 tys. wiernych, wyznając, że Jezus jest ich Królem i Panem. - Każdy tego typu akt, dokonany świadomie i dobrowolnie, który polega na uznaniu panowania Boga nad swoim osobistym życiem, ma wyrażać wolne pragnienie kierowania się w każdym momencie życia zasadami królestwa Bożego i prawem Ewangelii - podkreślił biskup, dodając: - Ten wyjątkowy akt wiernych Kościoła polskiego w roku 2016 miał miejsce dlatego, że rozeznane zostały dwa znaki czasu. Jednym znakiem były liczne, choć zróżnicowane ruchy, których wspólnym pragnieniem było uznanie panowania Chrystusa Króla przez Polaków. Drugim - także bardzo liczne nurty i sposoby realizowania nowej ewangelizacji, które łączy wspólne wezwanie do osobistego uznania w Jezusie Pana i Zbawiciela. Podejmowaliśmy ten akt jednak przede wszystkim z tego powodu, że takie jest przesłanie Słowa Bożego: "Bóg pojednał świat ze sobą", wyzwalając człowieka od śmierci, grzechu i szatana przez śmierć Jezusa na krzyżu. To zbawienie staje się udziałem człowieka, kiedy wyzna, że Jezus z Nazaretu jest jedynym Zbawicielem i Panem. Kto wyzna, a więc uzna w sercu i wypowie ustami prawdę o panowaniu Jezusa i Jego Zbawieniu, ten zostaje ocalony i ma udział w Jezusowym zwycięstwie i zbawieniu.
Zwracając się do kandydatów na rycerzy, biskup zaznaczył: - Drodzy Rycerze św. Jana Pawła II, nosicie szaty zawierające elementy herbu św. Jana Pawła Wielkiego. Jest to równocześnie znak jego całkowitego oddania się Bogu poprzez Maryję. Niech więc ten strój, który przyjmujecie, przypomina wam o panowaniu naszego Pana i Zbawiciela, któremu chcecie być poddani.
Rycerskie ślubowanie w kościele pallotynów w Bielsku-Białej.Mężczyźni ślubowali uroczyście wierność Bogu, Ojcu Świętemu i Ojczyźnie, a także wytrwałość w wierze, nauce Kościoła rzymskokatolickiego. Przyrzekali poznawać i propagować nauczanie św. Jana Pawła, jak i nie szczędzić sił w pomocy dla słabych i potrzebujących - w służbie Kościołowi i Ojczyźnie.
Uczestnicy Eucharystii usłyszeli także tekst dekretu o utworzeniu chorągwi zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej, który rycerze wręczyli ks. Maciejowi Zawiszy SAC. Ostatnim aktem ceremonii było przekazanie nowej chorągwi sztandaru narodowego.
Pod koniec Mszy św. Krzysztof Wąsowski dziękował bp. Pindlowi za bardzo życzliwe przyjęcie zakonu w diecezji, a księżom za podjęcie się duchowej troski nad rycerzami. - Tych 25 mężczyzn stanęło tutaj dzisiaj, aby nie chodzić za byle kim, ale aby pójść za Chrystusem u boku największego z Polaków, wielkiego papieża i wielkiego świętego - zaznaczył generał wyjaśniając, iż początki zakonu sięgają 14 stycznia 2011 r., kiedy to papież Benedykt XVI ogłosił datę beatyfikacji Jana Pawła II. - Kilkunastu mężczyzn z Warszawy i Krakowa poczuło się zawstydzonymi, że tak długo trzeba było czekać, aż to wotum wdzięczności polskich mężczyzn dla Jana Pawła II, Jana Pawła Wielkiego, będzie mogło ożyć.