Centralnym punktem bielskich uroczystości z okazji Święta Niepodległości był Apel Poległych na Cmentarzu Wojska Polskiego oraz Msza św. w intencji ojczyzny, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach.
W ekumenicznych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele duchownych Kościoła ewangelicko-augsburskiego, parlamentarzystów i władz państwowych oraz samorządowych, a także sztandar i kompania honorowa 18. Batalionu Powietrznodesantowego. Ze sztandarami przybyli także przedstawiciele kombatantów, harcerzy, szkół i instytucji. Pod Pomnikiem Poległych delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
W homilii bp Pindel przywołał dzieje religijnej pieśni "Boże, coś Polskę", wskazując, jak kolejne zmiany w jej tekście odzwierciedlały pragnienia odzyskania wolności i sprawiły, że stała się hymnem kolejnych pokoleń konspiratorów, walczących o niepodległość.
Odwołując się do czytań o roli mądrości w życiu człowieka religijnego, a także do zawartego w biblijnym tekście wezwania do szukania sprawiedliwości, którą należy wdrażać i realizować, bp Pindel przypominał, że to Bóg jest sprawiedliwością, a do jej poznania człowiek potrzebuje mądrości i wolności od grzechu.
- Potrzebujemy daru tej mądrości i sprawiedliwości, jeżeli przyszło nam żyć w wolności naszej ojczyzny, jeżeli sami możemy kształtować jej sprawy. Potrzebujemy szukać rozumem, w dyskusji, ale potrzebujemy prosić także o nie jako dary. Jeżeli spojrzymy na naszą historię, zobaczymy działanie Boga w ludziach dla odzyskania niepodległości przed stu laty i to niezależnie od ich wiary, wyznania czy też poglądów politycznych i społecznych.
Potrzebujemy dziś modlitwy za wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Jesteśmy im winni tę modlitwę: za tych, którzy przygotowywali pokolenia młodych wolnych Polaków; za tych, którzy z bronią w ręku wywalczyli takie granice i za tych, którzy przez pertraktacje, układy polityczne i stanowienie prawa ustroju przyczynili się do ukształtowania II Rzeczypospolitej. Modlimy się za zmarłych i o pomyślność dzisiejszej Rzeczypospolitej, w której żyjemy, a która nam została powierzona; modlimy się w nadziei, że Bóg zechce posługiwać się różnymi ludźmi dla najlepszych dziejów tej ojczyzny, które są także dziejami naszego zbawienia - mówił bp Pindel.