107,6 FM

Katowice. Konferencja o tym jak uprościć urzędowy język. Co z "deklaracją na rzecz prostego języka"?

Mija rok od kiedy kilkanaście instytucji publicznych podpisało "deklarację na rzecz prostego języka". W tym gronie znaleźli się przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Publicznych, Polskiego Zakładu Ubezpieczeń a także niektóre ministerstwa i samorządy.

Deklaracja ma uwrażliwiać urzędników na potrzeby innych. Tomasz Piekot Uniwersytetu Wrocławskiego przyznaje, że widzi postępy w języku pism urzędniczych. Ekspert z Pracowni Prostej Polszczyzny uważa jednak, że w tym zakresie wciąż wiele jest do zrobienia:

Jak komunikować się w sposób zrozumiały z interesantem, petentem, klientem? O tym dyskutują w Katowicach prawnicy, urzędnicy, bankierzy i przedstawiciele sieci telekomunikacyjnych. Trwa tam konferencja pod hasłem "Prosty język robi różnicę". O czym zatem trzeba pamiętać, redagując pismo urzędowe?

Mówi Jarosław Gwizdak, były sędzia, prawnik z fundacji INPRIS:

Spotkanie odbyło się na zaproszenie ING Banku Śląskiego, który przygotował specjalny klip:

Taki język, jak zapewniają bankierzy, odchodzi do przeszłości. A czy mieszkańcy regionu rozumieją to, co przysyłają im różne instytucje?

 

Nadzieją na bardziej przystępny język ma być "deklaracja na rzecz prostego języka". Podpisało ją w październiku ubiegłego roku kilkanaście instytucji publicznych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy