Jubileuszowej pielgrzymce muzyków kościelnych na Jasną Górę przewodniczyli muzycy z archidiecezji katowickiej.
Na temat samej pielgrzymki mówi ks. Wiesław Hudek, prezydent Polskiej Federacji "Pueri Cantores", asystent kościelny Międzynarodowej Federacji oraz duszpasterz organistów i przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej archidiecezji katowickiej: - Cel tej pielgrzymki jest bardzo jasny - chcemy tutaj, u tronu Matki Bożej, złożyć nasze dziękczynienia, przedstawić prośby. Jest to też moment refleksji, bo w programie jest liturgia pokutna, więc jest czas na indywidualną spowiedź. Ja często powtarzam na naszych spotkaniach, że muzycy kościelni mają bardzo trudne zadanie, kiedy gra się trzy, cztery, pięć Eucharystii, słucha się tych samych słów, a trzeba wykonywać, czynić, posługiwać z zaangażowaniem, z wiarą - tłumaczy. - Ta pielgrzymka jest znakiem naszej jedności. Nasze środowisko się integruje, możemy modlić się wspólnie i podziękować za te dary, które otrzymaliśmy od Bożej opatrzności - dodaje.
Ksiądz Hudek wygłosił również do zgromadzonych w Sali Papieskiej muzyków konferencję o św. Hildegardzie z Bingen. - Czy św. Hildegarda może być patronką muzyków kościelnych? - pytał. Skrótowo przypomniał życiorys świętej. - Gdy miała 8 lat, została oddana jako dziesięcina do klasztoru benedyktynek, gdzie zyskała wszechstronne wykształcenie - mówił. Zwrócił uwagę na fakt, że św. Hildegarda miała wizje mistyczne już od 3. roku życia, jednak opowiadała o nich dopiero w wieku 40 lat. - Rok 1141 to rok przełomowy. Nastąpiła pewna iluminacja, dzięki której św. Hildegarda zyskała umiejętność rozumienia i tłumaczenia ksiąg Pisma Świętego - powiedział ks. Hudek.
Pielgrzymkę zakończył koncert w wykonaniu trzech zespołów z archidiecezji katowickiej. Był to Młodzieżowy Chór Miejski "Canticum Novum" z Wodzisławia Śląskiego, którym dyrygowała Emilia Kopiec, schola liturgiczna Anima Symphonizans z bazyliki św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach pod dyrekcją Łukasza Kurpasa oraz chór Canticum Novum z Suszca, który prowadzą Szymon Cichoń oraz Barbara Cichoń. Podczas liturgii śpiew, oprócz połączonych chórów, prowadziła schola Studium Organistowskiego Archidiecezji Katowickiej pod dyrekcją s. M. Benigny Tkocz.
Pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę odbywa się w drugą sobotę listopada, przed liturgicznym wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej.