107,6 FM

Dlaczego wyrzucamy żywność i jak temu zaradzić?

Polska jest jednym z krajów, w których na śmietniki trafia najwięcej żywności. Z czego to wynika?

Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy się uspokajać myślą, że marnowanie żywności to problem bogatych państw zachodnich. Jednak od kilku lat Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów, w których na śmietniki trafia najwięcej żywności. Te dane niepokoją i mogą budzić nasze sumienia, gdy zestawimy je z sytuacją wielu regionów świata, w których panuje głód.

Z czego wynika nasze marnotrawstwo? Najczęstszym powodem wyrzucania żywności jest jej zepsucie. W praktyce na śmietnik trafia przede wszystkim pieczywo, wędliny i owoce oraz warzywa, czyli te produkty, które kupujemy stosunkowo często i jednocześnie szybko się psują. Do wyrzucania jedzenia z różną częstotliwością przyznaje się 42 proc. Polaków. 

Co możemy zrobić, żeby nie marnować tylu ton żywności? Przede wszystkim bardziej przyłożyć się do planowania zakupów i domowego żywienia. Dzięki badaniom przeprowadzonym w połowie tego roku przez  Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Federację Polskich Banków Żywności udało się poznać podstawowe błędy popełniane w tym zakresie przez Polaków i opracować poradnik, który pozwoli ograniczyć żywnościowe marnotrawstwo.

Jakie błędy popełniamy najczęściej?

  • Nie przygotowujemy listy zakupów, przez co do naszych koszyków trafiają często rzeczy niepotrzebne. Te później trafiają do kosza, a my tracimy na zakupy więcej pieniędzy.
  • Aż 60 proc. z nas nie sprawdza przed zakupami, jakie produkty są już w lodówce czy szafkach. W efekcie często na zakupach dublujemy produkt, który już mamy.
  • Kupujemy na zapas. W przypadku produktów o długim terminie przydatności do spożycia to akurat mądra taktyka, jednak w przypadku owoców, warzyw czy wędlin niekoniecznie. 
  • Wybieramy się na zakupy głodni. Efekt? Kupujemy znacznie więcej produktów, na które ze względu na głód mamy chwilową ochotę. A po zaspokojeniu pierwszego głodu zostaje pełna szafka produktów i znacznie lżejszy portfel.
  • W domu często przygotowujemy zbyt duże porcje, których nie jesteśmy w stanie zjeść. W efekcie często niedojedzona część trafia do kosza.
  • Stosunkowo częstym błędem jest też złe przechowywanie produktów, przez co psują się szybciej.

Wyeliminowanie tych błędów może przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości marnowanego pokarmu. A przy okazji do znacznego zmniejszenia comiesięcznych wydatków na żywność. Wiele ciekawych rad, w jaki sposób ograniczyć żywnościowe marnotrawstwo znajdziesz w poradniku "Zero waste w twoim domu".

  

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy