Niesamowity organizm zaprezentowano w paryskim ogrodzie zoologicznym.
Blob, bo tak został nazwany niezwykły organizm, posiada wiele zdumiewających zdolności. Nie jest rośliną, raczej nie jest też zwierzęciem, jednak ma cechy jednego i drugiego. Na pierwszy rzut oka przypomina jakiś rodzaj grzyba. Może się jednak przemieszczać. Choć nie ma ust, żołądka czy oczu, potrafi zlokalizować pokarm i go strawić. Jednak najbardziej zdumiewające są jego zdolności regeneracyjne i naukowe: po przekrojeniu na dwie części Blob potrafi zrekonstruować się po zaledwie dwóch minutach! Ponadto, choć blob nie ma mózgu, to potrafi się uczyć, a zdobytą wiedze może przekazywać innym blobom.
Jak wygląda ten tajemniczy organizm? Zobacz na filmie:
Nouvelle espèce : le blobZaprezentowany w Paryżu blob nie jest jedynym znanym organizmem stojącym na granicy świata roślin i zwierząt. Odkryty przed laty w jednej z duńskich zatok orzęsek Mesodinium chamaeleon. Choć orzęski na ogół żywią się glonami lub żyją z nimi w symbiozie, Mesodinium chamaeleon działa inaczej: jest w połowie drogi pomiędzy zjadaniem glonów a włączaniem ich do swojego organizmu.
Innym interesującym przykładem może być Elysia chlorotica. Choć organizm ten jest zaliczany do ślimaków, to pod pewnymi względami przekroczył granicę między fauną a florą. Z wyglądu i sposobu odżywiania przypomina liść. W pierwszym okresie życia przechwytuje ze swojego pokarmu chloroplasty, pozwalające roślinom na przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w cukry. Chloroplasty zostają wbudowane w organizm ślimaka, dzięki czemu prowadzi charakterystyczną dla roślin fotosyntezę.
Natura jest ciągle pełna nieokrytych tajemnic. Tego rodzaju organizmy żyjące na krawędzi świata roślin i zwierząt, są z pewnością jednymi z najciekawszych zagadek świata przyrody.