Przyszedł na świat w roku 1800, w wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie, a jako 42-latek został konsekrowany na biskupa Mariboru. Jego posługa zbiegła się więc w czasie z Wiosną Ludów i siłą rzeczy odcisnęła na niej swoje piętno.
Słowenia. Państwo, którego historia wpisana jest w burzliwe dzieje Bałkanów. Jego początki sięgają VII wieku i Księstwa Karantanii. Potem było przyjęcie chrześcijaństwa, włączenie do Królestwa Franków, następnie zależność od Republiki Weneckiej i w końcu bycie cześcią Monarchii Austro-Węgierskiej. Niepodległość Słowenii przyniósł dopiero rok 1918, a spore zasługi na polu kształtowania słoweńskiej narodowości miał on – dzisiejszy patron. Przyszedł na świat w roku 1800, w wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie, a jako 42-latek został konsekrowany na biskupa Mariboru. Jego posługa zbiegła się więc w czasie z Wiosną Ludów i siłą rzeczy odcisnęła na niej swoje piętno. Było to widać szczególnie w działaniach, jakie podejmował bohater naszej dzisiejszej historii, łącząc pracę duszpasterską z troską o krzewienie kultury. Bo kultura – jak mawiał - "jest glebą, z której naród może czerpać soki niezbędne dla swego wzrostu i rozwoju".
Z tego też tytułu osobiście przyczynił się do otwarcia wielu szkół i popierał wydawanie książek przydatnych w wychowaniu oraz formacji duchowej. Troszczył się o język ojczysty i popierał wszelkie reformy mające na celu rozwój kulturalny kraju. Mając też świadomość, w jakim miejscu Europy przyszło mu pełnić swoje biskupie obowiązki, podjął intensywne działania na rzecz jednoczenia chrześcijan, na przekór nacjonalizmom rodzącym się wraz z ludowymi zrywami XIX-wiecznej Europy. Krótko mówiąc, nasz dzisiejszy patron był prawdziwym patriotą i prawdziwym katolikiem. Łączył w sobie miłość do Boga z miłością do swojej ojczyzny i dał temu jeszcze rozumny wyraz w odpowiednim działaniu. Jak powiedział o nim św. Jan Paweł II, beatyfikując go w Mariborze w roku 1999 : „Z apostolską gorliwością, która do dziś jest dla nas przykładem, prowadził niestrudzenie dzieło ewangelizacji, organizując misje ludowe, zakładając liczne bractwa, głosząc rekolekcje, publikując pieśni ludowe i pisma religijne”. Kto taki? Zmarły 24 września 1866 roku bł. Antoni Marcin Slomšek. Biskup Mariboru i jednocześnie pierwszy przedstawiciel narodu słoweńskiego wśród błogosławionych Kościoła katolickiego.