Okazały bochen chleba towarzyszył spotkaniu w bielskim Wieczerniku tych, którzy czują się samotni i odrzuceni. Wieczernik prowadzi Wspólnota Przymierza "Miasto na Górze", która razem z Caritas przygotowała tu popołudnie z "Kromką chleba dla sąsiada".
Co miesiąc w trzecie piątki w Klubie "Arka", prowadzonym przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne w Bielsku-Białej przy ul. Krasińskiego 17, samotni, ubodzy, ci którzy czują się wykluczeni, spotykają się, by razem z członkami diakonii Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze" zatrzymać się nad tym, co w życiu najważniejsze i zjeść razem posiłek.
Nie inaczej było w piątek 20 września, choć spotkanie miały jeszcze jeden ważny wymiar. Wolontariusze diakonii z Andrzejem Sitarzem na czele, wraz z pracownikami Caritas - dyrektorem ks. Robertem Kurpiosem i Grzegorzem Giercuszkiewiczem, przygotowali spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas "Kromka chleba dla sąsiada". Był czas na wspólną modlitwę, uwielbienie Pana Boga śpiewem i konferencję ks. Kurpiosa na temat "Wartości i poszanowania chleba" i słowo o samej akcji.
Kromkę z okazałego bochenka chleba dostał każdy z uczestników spotkania.Uczestnicy spotkania usłyszeli o tym, jak często obraz chleba był przywoływany w polskiej sztuce - w filmach, poezji, malarstwie; słuchali o obecnych w wielu kościołach skarbonkach na "Chleb św. Antoniego", a także o św. Albercie Chmielowskim. - Jednym ze skarbów jakie po sobie zostawił ten święty, jest cześć dla chleba. Zasłynął słowami: "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny". Gdy św. Albert odwiedzał zamożnych ludzi w Krakowie, wśród których miał wielu znajomych i przyjaciół, aby poprosić o datki dla swych podopiecznych, w podziękowaniu zostawiał chleb - mówił ks. Kurpios, dodając: - Dzisiaj dziękujemy za chleb, który zawsze jednoczy. Wypiekany jest z wielu ziaren. A my, uczniowie Chrystusa, stanowimy jedno ciało. Ożywia nas jeden Duch, łączy jeden chrzest, jedna wiara, jeden Bóg. Jesteśmy wezwani do wzajemnego znoszenia siebie z cierpliwością, miłością i troską, aby nikt pośród nas nie umierał z głodu chleba i miłości…
O chlebie, od strony gospodyni, która nieraz go wypiekała dla najbliższych, przyjaciół i sąsiadów opowiadała także Zofia Czyrny, jedna z członkiń wspólnoty. To ona podzieliła bochen chleba, który towarzyszył spotkaniu tak, że kromkę otrzymał każdy z około 60 jego uczestników. Każdy dostał także ulotkę informującą o akcji Caritas, na której wydrukowano… przepis na domowy chleb.
Swoim świadectwem o chlebie - tym rzeczywistym, jak i chlebie, symbolu codziennej pomocy i przynoszącej go ręce drugiego człowieka, dzielił się Andrzej Sitarz - niegdyś żyjący na marginesie, dziś człowiek, który doświadczeniem działania Dobrej Nowiny i Jezusa w swojej codzienności, chce dzielić się ze wszystkimi.
Członkowie diakonii "Miasta na Górze" przygotowali gościnę dla wszystkich uczestników Wieczernika.Na zakończenie diakonia ugościła wszystkich wspaniałymi kanapkami i ciastem, a Caritas obdarowała słodkimi upominkami od sponsorów.
W ramach akcji "Kromka chleba dla sąsiada", w piątek i sobotę 20 i 21 września w wybranych sklepach sieci "Biedronka" odbyła się również zbiórka produktów spożywczych, które trafią do najbardziej potrzebujących, głównie osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie.
Jak mówią przedstawiciele Caritas bielsko-żywieckiej: - Celem Dni Kromki Chleba była również prezentacja i docenienie tych, którzy znając wartość chleba potrafią dostrzec najbiedniejszych, którym tego chleba brakuje. Pragniemy wyrazić wdzięczność piekarzom, którzy wspierają działalność prowadzonego przez Caritas Banku Chleba w Bielsku-Białej, członkom parafialnych zespołów charytatywnych, darczyńcom i przyjaciołom Caritas.
W bielskim Banku Chleba, osoby skierowane przez MOPS, codziennie, od poniedziałku do soboty, otrzymują nieodpłatnie przekazany przez piekarzy z Bielska-Białej i okolic chleb, bułki i pieczywo słodkie.