Było donośne "Te Deum laudamus", życzenia i... klawesyn.
Zwykle jest niewidoczny i rzadko można spotkać go w kościelnej ławce, ale tym razem było inaczej. W sobotę wieczorem bp Jan Kopiec wraz z 10 kapłanami sprawował w gliwickiej katedrze Mszę św. w intencji Bogdana Stępnia, katedralnego organisty, który świętuje 25-lecie pracy organistowskiej.
- Niech mi będzie wolno zaświadczyć, że nasz jubilat kocha całym sercem i ze wszystkich sił liturgię Kościoła, czyli Chrystusa, który zechciał właśnie w takiej formie przychodzić do nas. Miłość do Kościoła i liturgii wyraża się w trosce o najdrobniejsze szczegóły posługi: głęboko przemyślane i dopasowane do treści liturgii śpiewy, stylowy akompaniament i improwizacje wykorzystujące bogactwo brzmienia tego 55-głosowego instrumentu, o który zresztą nieustannie się troszczy, rozwijając pasję organmistrzowską - mówił w kazaniu ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej.
Jak na taką okazję przystało, liturgia była muzycznym arcydziełem dzięki obecności chóru katedralnego. Po Mszy jubilat otrzymywał życzenia od wiernych doceniających jego kunszt oraz od muzyków, z którymi współpracuje. A w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II czekał na niego wyjątkowy prezent - udekorowany wielką czerwoną kokardą klawesyn, na którym organista od razu zaakompaniował do gromko odśpiewanego "Sto lat".
O nieśmiałych początkach gry na organach w rodzinnym Opocznie, odnajdywaniu się w śląskiej rzeczywistości muzyki kościelnej oraz codziennej pracy organisty Bogdan Stępień opowiada w obszernym wywiadzie, którego udzielił nam przed rokiem:
Bogdan Stępień od października 2006 r. jest głównym organistą katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Ukończył Archidiecezjalne Studium Organistowskie w Łodzi oraz Instytut Muzykologii KUL w klasie organów specjalnych dr Jadwigi Kowalskiej. Jest absolwentem studiów I stopnia Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka.
Uczestniczył w wielu kursach interpretacji muzyki organowej. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych i Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów. Naucza w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II stopnia w Gliwicach. Współpracuje w chórem katedralnym, z gliwickimi chórami połączonymi oraz Polską Federacją Pueri Cantores.
Jest autorem wielu melodii liturgicznych i opracowań harmonicznych publikowanych w różnych źródłach. Bierze udział w pracach redakcyjnych współcześnie wydawanych pomocy muzyczno-liturgicznych.
"Odpakowanie" klawesynu, rocznicowego prezentu. Szymon Zmarlicki /Foto Gość