Od adoracji Krzyża w łączności z wydarzeniem Polska pod Krzyżem rozpoczęło się wielkie diecezjalne święto w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.
- Chcemy, świętując diecezjalny odpust, rozpocząć nasze świętowanie od krzyża, czyli od chwili miłości największej. Chcemy, by w tej pielgrzymce krzyż przeszedł między nami, przez nasze serca – mówił bp Edward Dajczak, który przewodniczył nabożeństwu i zachęcał: - Trwajcie z Maryją u stóp krzyża Jej Syna, prosząc o łaskę nawrócenia dla siebie, swoich rodzin. Dotykajmy nie krzyża, ale miłości, która jest w niego wpisana.
Pielgrzymi, którzy już gromadzą się przy skrzatuskiej świątyni, adorowali przechodzący między nimi drewniany krzyż - kopię krzyża Światowych Dni Młodzieży. Przyjmowali także błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, które od wczoraj znajdują się w Skrzatuszu. Wielu z nich wyciągało ręce i dotykało niewielkiego relikwiarza, w którym ukryty jest maleńki ułamek Chrystusowego Krzyża. Koronką do Bożego Miłosierdzia prosili o wiarę i miłość dla siebie, sąsiadów z parafii i wszystkich diecezjan.
Na diecezjalny odpust do skrzatuskiego sanktuarium co roku przybywa kilka tysięcy pielgrzymów. W tym roku, z okazji wyniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej, organizatorzy spodziewają się w Skrzatuszu ich jeszcze więcej.
Tegoroczna diecezjalna pielgrzymka ma też mocny akcent "Gościowy". Dotychczas jedynie relacjonowaliśmy skrzatuskie wydarzenia, tym razem sami staliśmy się ich częścią. Wszystko z powodu jubileuszu, który obchodzi nasza redakcja. "Gość Koszalińsko-Kołobrzeski" pojawia się w Waszych domach od 25 lat. Po adoracji Krzyża pielgrzymi spotkają się z redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego", ks. Adamem Pawlaszczykiem.
Centralnym punktem pielgrzymki będzie uroczysta Eucharystia, podczas której odczytana zostanie dekret Stolicy Apostolskiej o podniesieniu skrzatuskiego sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.
Uroczystą Mszę św., której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak poprzedzi koncert uwielbieniowy zespołu Et In Terra, prowadzonego przez prof. Monikę Zytkę.