Największymi optymistami są zwolennicy PiS, a także Kukiz'15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika także, że nastroje ogółu społeczeństwa są dziś najlepsze od 1996 r.
CBOS w badaniu opublikowanym w sierpniu porównał nastroje elektoratów partii cieszących się największym poparciem społecznym. W analizach uwzględniono osoby zamierzające głosować, ale też niezdecydowane kogo poprzeć oraz niegłosujące.
Centrum zadało respondentom pytania mierzące ich nastroje społeczne, w tym ich oceny i prognozy ogólnej sytuacji w kraju, sytuacji gospodarczej, politycznej, sytuacji w zakładzie pracy oraz poziomu życia rodziny.
"Zdecydowanie największymi optymistami są zwolennicy rządzącej partii. Wyraźnie lepiej niż pozostałe elektoraty postrzegają sytuację w kraju zwolennicy Kukiz'15. Najgorsze nastroje panują wśród zdeklarowanych wyborców PSL, PO i Wiosny" - ocenili badacze CBOS.
W przypadku elektoratów tych ostatnich ugrupowań - jak wynika z badania - poziom pesymizmu jest istotnie większy niż wśród niezdecydowanych, na kogo głosować, oraz biernych politycznie - niezamierzających uczestniczyć w wyborach parlamentarnych.
Wskaźnik optymizmu - mierzony na skali od 0 (maksymalny optymizm) do 2 (maksymalny pesymizm) - wyniósł dla elektoratu PiS 0,50, a dla elektoratu Kukiz'15 - 0,75. W przypadku elektoratu KORWiN jest to 0,90; Wiosny - 0,97; PO - 1,03; a PSL - 1,04. Wynik dla niezdecydowanych na kogo głosować wyniósł 0,84, a dla niezamierzających głosować 0,86.
Jednocześnie badacze skonkludowali, że wśród ogółu badanych, sumaryczny wskaźnik optymizmu-pesymizmu wyniósł 0,78 i "był znacząco niższy nie tylko niż cztery lata temu (0,97), ale także we wszystkich uwzględnionych w badaniu okresach poczynając od roku 1996".
"Oznacza to, że nastroje społeczne są obecnie wyraźnie lepsze niż rejestrowane w latach dziewięćdziesiątych i na początku minionej dekady, a także istotnie lepsze niż notowane przed pięcioma i dziewięcioma laty. Wzrost optymizmu wynika przed wszystkim z poprawy opinii o stanie gospodarki oraz polepszenia ocen poziomu życia. Poprawa dotyczy jednak wszystkich aspektów ocen i prognoz" - napisano w podsumowaniu badania.
Dane pochodzą z dwóch badań "Aktualne problemy i wydarzenia" (348 i 349) przeprowadzonych metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski. Badanie 348 zrealizowano w dniach 16-23 maja 2019 r. na próbie liczącej 1138 osób, badanie 349 - w dniach 6-13 czerwca 2019 r. na próbie 1115 osób.