Bp Zbigniew Zieliński przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych.
W gdańskiej bazylice Mariackiej na modlitwie zgromadzili się przedstawiciele Polonii. W homilii bp Zieliński podkreślił, że przybyli na sportowe wydarzenie rodacy z różnych stron świata przywieźli ze sobą cenny dar - szczerą miłość do ojczyzy.
- W igrzyska wpisana jest walka - o sprawiedliwość, ale również z własnymi ograniczeniami. Temu właśnie służy sport. Możemy czerpać z postawy sportowców, mobilizując się do tego, by stawać się ludźmi, którzy przekraczają własne ograniczenia i słabości - wskazywał hierarcha. - Dzisiaj trochę w pokorze, a trochę fałszywie mówimy: "Jesteśmy tylko ludźmi". W rzeczywistości jesteśmy aż ludźmi, stworzonymi na obraz i Boże podobieństwo. To właśnie w godność człowieka wpisana jest ta walka o stawanie się coraz lepszymi - dodał bp Zieliński.
Hierarcha zwrócił się do przybyłych: - Jesteście dla nas dwakroć mobilizacją do zrozumienia tej prawdy. W waszą sportową rywalizację wpisana jest, oprócz pasji, również miłość do ojczyzny - podkreślił. - Komunizm powojenny dla wielu z was był powodem opuszczenia Polski. Dzisiaj wypowiadamy swego rodzaju mea culpa za tych, którzy niejednego z was doprowadzili do przymusowej emigracji w tamtych czasach. Dlatego chcemy jeszcze bardziej poprzez tę sportową rywalizację i spotkanie na gruncie miłości do naszej ojczyzny odnaleźć zachętę do samodoskonalenia - mówił kaznodzieja. - Swoją obecnością udzielacie nam lekcji, żebyśmy Polskę kochali jeszcze bardziej i prawdziwie. Byśmy nie traktowali instrumentalnie tego dziedzictwa, któremu na imię Polska, ale z miłością, tak jak traktuje się największego przyjaciela - podkreślił bp Zieliński.
Po Mszy św. bp Zieliński wraz z rodziną śp. Macieja Płażyńskiego, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zapalił znicz na jego grobie.
Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to najważniejsza i największa cykliczna impreza sportowa, organizowana z polskimi samorządami, skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Po raz pierwszy odbywają się w Gdyni. W sumie ponad tysiąc zawodników z 27 krajów będzie rywalizować w 22 dyscyplinach.
Imprezę organizują Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polski Komitet Olimpijski i miasto Gdynia przy współpracy Akademii Marynarki Wojennej.
Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.