107,6 FM

Wygodna płatność za przejazd Kraków-Katowice i na A1

Od wtorku za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem można zapłacić także przy pomocy aplikacji, opartej o identyfikację numeru rejestracyjnego auta. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban.

O uruchomieniu systemu pozwalającego płacić za przejazd przy pomocy aplikacji Autopay, znanej już z autostrady A1, poinformowała we wtorek zarządzająca odcinkiem A4 między Krakowem a Katowicami spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM).

Podstawą systemu jest tzw. videotolling, dający możliwość identyfikowania tablic rejestracyjnych samochodów. Aplikacja Autopay pozwala zrejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą.

Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy. To pierwsza metoda płatności za przejazd autostradą, która nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń oraz dokonywania płatności "z góry".

"Upowszechnienie aplikacji Autopay może znacząco wpłynąć na czas podróży A4 Katowice-Kraków, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu" - podała we wtorek spółka SAM.

Videotolling jest metodą płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z wyłączeniem motocykli). Żeby z niej korzystać, należy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay, dostępną w sklepach Google Play oraz App Store. Zakładając konto w aplikacji, należy podać numer rejestracyjny, a także wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej.

Wjeżdżając na plac poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Z myślą o użytkownikach Autopay wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest przeznaczona wyłącznie dla płatności automatycznych Autopay i A4Go.

W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę, również będzie można zapłacić przy użyciu Autopay, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system - taka transakcja potrwa jednak zdecydowanie dłużej.

Przedstawiciele SAM wskazują, iż wjeżdżając na plac poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji ani mieć przy sobie telefonu - system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty zostanie pobrana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.

W aplikacji można założyć konto indywidualne albo firmowe, dodać kilka pojazdów i podłączyć je pod jedną lub więcej kart kredytowych lub płatniczych, śledzić historie transakcji oraz otrzymywać zbiorcze faktury za przejazdy. Videotolling na A4 Katowice-Kraków rozpoznaje, poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, także tablice ukraińskie.

Z danych spółki SAM wynika, że w ub. roku z płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem korzystało średnio 45,3 tys. pojazdów na dobę, czyli o 5,2 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Ubiegłoroczny zysk grupy kapitałowej Stalexport Autostrady, której częścią jest spółka SAM, wyniósł 186,4 mln zł.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy