W Kołobrzegu można obejrzeć wystawę poświęconą bp. Czesławowi Dominowi. Ekspozycję na najwyższej kondygnacji Muzeum Diecezjalnego otwarto w dniu 90. urodzin przedwcześnie zmarłego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego.
Plansze zawierają krótki życiorys, podstawy duchowości biskupa, czyli kult św. Michała Archanioła i aniołów oraz kult Miłosierdzia Bożego. Są także plansze obrazujące jego pracę jako przewodniczącego Komisji Charytatywnej, duszpasterza akademickiego, biskupa. Ale również pokazujące bp. Domina jako utalentowanego muzyka, kompozytora, człowieka żyjącego z pasją. Wystawa rozstawiona na dwóch tarasach widokowych kołobrzeskiej bazyliki podzielona jest na dwie części, z których jedna poświęcona jest posłudze w nadmorskiej diecezji. - Te proporcje mogą dziwić, ale rzeczywiście pobyt w naszej diecezji, choć zaledwie czteroletni, był okresem ogromnej aktywności - zauważa ks. Piotr Zieliński, dyrektor kołobrzeskiego muzeum.
Przedwcześnie zmarłego biskupa obecni na otwarciu wystawy księża wspominali przede wszystkim jako reformatora. - Na nowo organizował diecezję w nowej rzeczywistości lat 90. Wyznaczał standardy dla parafii, przeprowadzał wiele zmian, nie tylko administracyjnych, ale przede wszystkich niosących ożywienie wiary. Oczekiwania mieliśmy jeszcze większe, niestety przerwała je choroba - mówi ks. kan. Tadeusz Nawrot, emerytowany kapłan, wówczas mieleński dziekan.
Wystawa nie dokumentuje wszystkich dzieł, które zainicjował bp Domin. Celowym zabiegiem jest pozostawienie jednej sztalugi pustej. - To symboliczne miejsce na wszystkie nieujęte tutaj przedsięwzięcia. Na przykład to, że 25 lat temu bp Czesław powołał Dom Księży Emerytów. Poświęcona temu plansza już powstaje - dodaje ks. Zieliński, który oprócz kierowania muzeum jest także dyrektorem domu duszpasterzy seniorów.
Wystawa przygotowana została na 20. rocznicę śmierci drugiego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jej autorką jest Maria Szypszak z Fundacji Charytatywnej im. bp. Czesława Domina.
- Przez cały sezon turystyczny tysiące ludzi odwiedzają to miejsce. Niektórzy z nich może znają bp. Domina i będą mogli go sobie dzięki wystawie przypomnieć, dla innych będzie to okazja do poznania tej wybitnej postaci - zaznacza ks. Zieliński.
Biskup Domin był biskupem pomocniczym diecezji katowickiej, a w latach 1992-1996 - ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim. Położył ogromne zasługi w odrodzeniu w Polsce dzieła Caritas, zapisał się w pamięci wrażliwością na potrzeby osób chorych i potrzebujących pomocy. Znany był z pogodnego usposobienia i bezpośredniości. Zmarł 15 marca 1996 roku.